Pas mbledhjes që zhvilloi me tre krerët e partive, në fund edhe presidenti i vendit Hashim Thaçi u deklarua për medie.

Ai zhvilloi takim me tre liderët e partive, Albin Kurti -VV, Isa Mustafa -LDK, dhe Kadri Veseli- PDK.

Thaçi deklaroi se si president i vendit është i detyruar të rrespektojë Kushtetutën duke ftuar në takim lideret e gjithë partive politike për të diskutuar për hapa të mëtutjeshëm pas mocionit të rrëzimit të Qeverisë.

“Sot si president i vendit duke rrespektu në tërësi Kushtetutën e Kosovës, pas mocionit të 25 marsit, jam i detyruar për të filluar konsultat me partitë politike per funksionimin e institucioneve apo themelimin e institucioneve të reja të Qeverisë së re”, ka deklaruar Thaçi.

Ai tha se nesër do të pres në takim edhe Haradinajn, Limajn, Listën Srpska, dhe 6+ të gjitha komunitetet tjera jo shqiptare.

Pas gjithë këtyre takimeve, Thaçi shtoi se gjithcka do të jetë transparente dhe do të njoftoheni për çdo vendim. /Spektri

Kryetari i PDK-së Kadri Veseli, pas takimit me presidentin Thaçin u deklarua për medie duke thënë se është hipokrizi të përmenden zgjedhjet në këtë kohë pandemie.

“Sa i përket zgjedhjeve të jashtëzakonshme, vetëm kini parasysh rastin e pandemisë të cilën nuk e dimë kur do perfundojë kjo cështje, dhe në rrethana të tilla është hipokrizi të flitet për zgjedhje, sepse rrezikojmë qytetarët”, u shpreh Veseli.

Ai gjithashtu tha se duhet të rrespektohet Kushtetuta e Kosovës. /Spektri

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa në deklaratë për media pas takimit me presidentin Hashim Thaçi  tha se tani nuk është koha të shkojmë në zgjedhje të reja, dhe se zgjedhjet e reja në këtë situatë nuk do të ndryshonin asgjë.

“ Si LDK ne mendojmë se nuk është koha të shkohet në zgjedhje të përgjithshme për shkak të situatës së pandemisë së korona virusit,dhe jam i bindur se edhe zgjedhjet në këtë periudhë ose pas pak nuk do të na sillnin së një situatë jashtë asaj që sot jemi duke marrë parasysh vullnetin politik të subjekteve politike që hynë në zgjedhje dhe dalin në zgjedhje, dhe duke marrë parasysh mocionin e mosbesimit që e kanë votuar 82 deputetë, shumicë e cila ka të drejtë edhe kushtetutën ta ndryshojë”, është shprehur Mustafa. /Spektri

Kryeministri në detyrë Albin Kurti pas takimit të shkurtër që pati me Thacin, deklaroi se ia ka bërë me dije këtij të fundit që zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje.

“Përpjekjeve te presidentit që ne të flasim për qeveri të re për kandidatura të reja iu jemi përgjigjur me qëndrimin tonë që nuk mund të kapërcejmë diku tjetër duke shpërfillur e mohuar nenin 82. 2 të Kushtetutës që thitë se pas mocionit të mosbesimit ajo çka ngelet është të shkohet në zgjedhje të reja. Presidenti u zotua që do ta respektojë kushtetutën ligjim dhe praktikat e mëhershme e ne të gjithë e dimë se cilat janë praktikat e mëhershme. Ne e theksuam këtë qëndrim tonin që presidenti nuk do të duhej të merrej me emra njerëzish e partisë por data për zgjedhjet e reja në kalendarin e këtij vitit. E di që ndodhemi në betejën intensive kundër virusit e mbase kjo mund të shtyjë datën e zgjedhjeve por kushtetuta e Kosovës nuk ofron alternativa ta tjera”, tha ai. /Spektri

Ka përfunduar takimi Thaci-Kurti pas disa minutash edhe pse ishte paraparë që të zgjaste 30 minuta.

Në takim do të flitej për vendimin e mocionit që u mbajt më 25 mars për shkarkimin e Qeverisë Kurti.

Ndërkaq menjëherë pas tij Thaci pret në takim kryetarin e LDK-së Isa Mustafën. /Spketri

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka filluar takimin me kryeministrin Albin Kurti për të diskutuar pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë.

Kurti ka arritur në kabinetin e presidentit i shoqëruar nga dy këshilltarë.

Zyra e presidentit ka njoftuar që ftesa u janë dërguar të gjitha partive parlamentare, për konsultim për hapat e mëtejmë pasi Kuvendi i mori besimin qeverisë Kurti.

Qeveria e Kosovës është rrëzuar më 25 mars me dy të tretat e deputetëve të cilët votuan pro mocionit të mosbesimit të cilin e inicioi LDK.

Kryeministri Kurti, sonte në KTV ka folur rreth zhvillimeve të fundit në vend.

Ndër të tjerash, Kurti ka folur edhe për prishjen e raporteve me LDK-në.

“Si duket, ata nuk kanë dashur që nga fillimi që të kenë bashkëpunim me ne, edhe pse unë i kam pyetur që nëse s’janë të interesuar që të më bëjnë kryeministër, të më tregojnë dhe mos të mashtrohemi”, ka thënë Kurti.

Tutje, kryeministri ka thënë se LDK-ja nuk ka dashur asnjëherë ta pranojë se është e dyta në zgjedhje, shkruan albeu.

“Gjithmonë kanë dashur që të bëjnë barazi, edhe pse kemi një deputet më shumë. Ne e kemi ditur që në zgjedhje nuk do të kemi diferencë me 20% me LDK-në, por për atë pak diferencë kemi investuar shumë dhe kemi fituar”, ka deklaruar Kurti.

Në fund, ai ka thënë se është Vjosa Osmani ajo që i ndihmoi LDK-së të dilte e dyta në zgjedhje, përndryshe sipas tij, Lidhja Demokratike do të dilte në vendin e tretë sa i përket votave, transmeton Spektri.

Ka humbur jetën edhe viktima e 13-të në Shqipëri i prekur nga Coronavirusi.
Ndërkohë numri i të prekurve ka shkuar në 243.
Zëvendësministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Mira Rakacolli tha se në 24 orët e fundit janë testuar 145 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 20 raste të reja me COVID-19.
“Deri në këto momente janë testuar 1671 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 243 raste. Mbrëmjen e kaluar dhe mëngjesin e sotëm kanë ndërruar jetë në Spitalin Infektiv një paciente 82-vjeçare nga Tirana dhe një pacient 62 vjeçar nga Durrësi, të konfirmuar me COVID-19, me sëmundje bashkëshoqëruese. Shkon në 13 numri i personave që kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjeve të të ndjerëve”, tha Rakacolli.

Gjykata Kushtetuese e Kosovës, ka pranuar kërkesën e presidentit Hashim Thaçi, duke shpallur vendimin e Qeverisë Kurti për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve, të pavlefshëm.

Në aktgjykimin e Gjykatës thuhet se “Gjykata konstatoi se kufizimet që përmban Vendimi i kontestuar i Qeverisë përkitazi me të drejtat dhe liritë themelore kushtetuese të lartcekura, nuk janë të “përcaktuara me ligj”, andaj bien në kundërshtim me garancitë që përmbajnë nenet 35, 36 dhe 43 të Kushtetutës në lidhje me nenet respektive të KEDNJ-së, dhe me nenin 55 të Kushtetutës,i cili në paragrafin e tij të parë përcakton qartë që të drejtat dhe liritë themelore të garantuara me Kushtetutë, mund të kufizohen vetëm me ligj”, shkruan Telegrafi.

Më tej, Gjykata sqaron se Qeveria nuk mund të kufizojë asnjë të drejtë dhe liri themelore përmes vendimeve, nëse një kufizim i të drejtës përkatëse nuk është paraparë me ligj të Kuvendit, transmeton Spektri.

“Qeveria vetëm mund të zbatojë një ligj të Kuvendit që kufizon një të drejtë dhe liri themelore dhe atë vetëm deri në masën specifike që e ka autorizuar Kuvendi përmes ligjit përkatës”, thuhet në aktgjykim.

Deputetja e VV-së Arbërie Nagavci është deklaruar para medieve rreth cështjes së deklaratave të Hashim Thacit për mos rrespektimin e rregullave të Qeverisë.

Nagavci tha se e kanë dërguar në Gjykatën Kushtetuese Hashim Thacin për të vlerësuar kushtetueshmërinë e deklaratave të tij.

Postimi i plotë i deputetes:

“Sapo dorëzuam në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për vlerësimin e kushtetutshmërisë së veprimit të Presidentit të Republikës së Kosovës, të datës 23 mars 2020, të shprehur përmes konferencës për media. Presidenti bëri thirrje për mosrespektim dhe moszbatim të vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës.

Presidenti i vendit vazhdimisht ka promovuar dhe ka shkaktuar shkelje të ndryshme ligjore dhe kushtetuese. Jo rrallë herë nga pozita të ndryshme në institucionet e vendit ai ka qenë autor dhe nxitës i veprimeve antikushtetuese, uzurpimit të kompetencave dhe shpërfilljes së legjislacionit e madje dhe ndarjes së pushteteve.

Nuk është hera e parë pra që Presidenti nxit dhe vepron në kundërshtim me frymën kushtetuese dhe normat ligjore. Këtë herë ai kreu shkelje serioze të aktit më të lartë, Kushtetutës së vendit duke bërë thirrje për moszbatim të vendimeve të Qeverisë së Republikës së Kosovës.

Është detyra jonë si deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës që të adresojmë shkeljet e Presidentit të Republikës veçanërisht në këtë kohë të vështirë të përballjes me pandeminë dhe kur Qeveria e vendit është duke bërë çmos që të parandalojë përhapjen e COVID-19.

Ndaj sot dorëzuam në Gjykatën kushtetuese këtë kërkesë, pra për shkeljen serioze të Kushtetutës nga ana e Presidentit në thirrjen e paprecedentë për rezistencë, duke kërkuar moszbatimin e vendimit të qeverisë nga organet ligjzbatuese dhe nga qytetarët e vendit”, ka deklaruar Nagavci. /Spektri