Turqit po e ‘pushtojnë’ Malin e zi, si tregtarë e si investues. Se ata janë gjithnjë e më të shumtë në numër e dëshmojnë të dhënat se vitin e kaluar janë regjistruar 1.545 kompanish e ndërmarrjesh ekonomike të tyre, ndërsa vetëm para tri vitesh kanë qenë memzi shtatëdhjetë.

Rusët po tërhiqen, duke i shitur patundshmëritë me çmime më të ulëta se sa kur i kanë blerë ato në vitin 2006 dhe dy vite në vazhdim, shkruan gazeta serbe ‘Novosti’.

Ndërtesa të mëdha banimi, sipas gazetës, kërkojnë blerës në Budvë e vende tjera të Malit të Zi, sepse oferta e madhe dhe rënia e aftësisë blerëse të klasës së mesme ka bërë që atyre t’u bjerë çmimi – 1.200 deri 2.500 euro për metër katror në Budvë.

“Kanë ndodhur ndryshime të mëdha në treg”, i kanë thënë gazetës në agjencinë “Kamin” në Budvë. “Tash rusët, të cilët kanë qenë blerësit kryesor duke ofruar shuma të mëdha për banesa, shtëpi e troje – janë shitës. E blerës janë turqit”.

Tash për tash turqit vetëm duan të kenë “adresë malazezë”, sepse banesat po i lëshojnë me qira, ndërsa po përgatiten të hapur restorane, por edhe biznese tjera.

Rusët, në kohën e të cilëve banesat janë shitur edhe deri në 8.000 euro metri katror, tash po tërhiqen për shkak të krizës ekonomike, por edhe për shkak të marrëdhënieve të tendosura ndërmjet Malit të Zi e Federatës Rusë qëkur Mali i Zi ka hyrë në NATO.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti ka zhvilluar sot një takim me një grup studentësh të Fakultetit të Shkencave Sociale në Tiranë. Duke folur për situatën ku ndodhet Kosova dhe Shqipëria, Kurti u shpreh se ka ardhur ora për të larguar Edi Ramën dhe Hashim Thaçin.

Kreu i Vetëvendosjes e cilësoi të gabuar dhe anti-kombëtare idenë e shkëmbimit të territoreve. Kreu i VV-së akuzoi sërish Presidentin Thaçi se po shet Kosovën tek Serbia. “Serbia është e interesuar që ta ndajë Kosovën që të vijojë duke ndarë Bosnjën, ajo synon që të realizojë Serbinë e Madhe përmes ndarjes së fqinjëve. Kosova nuk ka as 5% serbë, ndërsa Serbia ka 20% pakica, por për Serbinë nuk flitet, por vetëm që të ndahet Kosova”,- u shpreh kreu i Vetëvendosjes.

Duke e cilësuar të papranueshme copëtimin e Kosovës, Thaçi dekloi se ka ardhur koha që liderët që bëjnë pazare të largohen. “E gjitha filloi në mesin e 2018 kur Thaçi paralajmëroi kompromis të dhimbshëm. Korrigjimi nëse është korrigjim i një gabimi duhet të na kënaqë jo të na dhembë, atëherë çfarë korrigjimi është ky? Ka pasur bisedime sekrete me Vuçiç për të ndarë Kosovën, duke e maskuar si shkëmbim territorial, apo integrimin në BE apo OKB, si karrem për të futur edhe Serbinë në lojë. Kosova ka të drejtë të bashkohet me Shqipërinë, por jo duke u tkurrur.  Kjo është e papranueshme, e padrejtë dhe anti-kombëtare. Ka ardhur koha për një pranverë shqiptare edhe në Kosovë edhe në Shqipëri, pasi edhe kemi mbetur në fund të vendeve europiane edhe po shtohet rreziqet nga fqinjët grabitqarë, prandaj duhet të kemi një rikthim te populli, pasi institucionet nuk janë në nivelin që na kërkon realiteti”,- deklaroi Albin Kurti.

Kreu i Vetëvendosjes mbështeti protestat e studentëve në Tiranë duke e cilësuar ato si të drejta dhe reagim normal të të rinjve që nuk pranojnë një shtet dhe arsim monopolesh.

“Protesta e studentëve është protestë kundër privilegjeve që ekzistojnë për biznesmenët. Studentët kanë reaguar ndaj padrejtësive në arsim. Politika te ne është arti  i keq, në Shqipëri është monopolizuar gjithçka, dhe humori. Studentët nuk janë e ardhmja, rinia është e tashmja jonë’, u shpreh Albin Kurti për media.

Sipas Kurtit qëndresa që po bëjnë studentët dhe nga sot po ashtu dhe pedagogët, do të çojë në një fitore. “Fitoret edhe në politikë edhe në shoqëri vijnë nga qëndresa. Është e vërtetë që në aspektin e angazhimit tim politik kam filluar me protesta studentore. Në vitet ’90 në Kosovë ndodheshim në okupimin e Serbisë, e cila kishte hequr nga puna të gjithë shqiptarët. Universiteti i Prishtinës zhvillonte mësimet në shtëpi private, por në 1997 filluam protestat. Studentët kanë të drejtë, pothuajse çdo herë dhe çdo kund, por edhe kur mësimdhënësit janë me ata kanë më shumë të drejtë’, deklaroi nga Tirana kreu i Vetëvendosjes”,- tha Albin Kurti.

“E kemi vendosur tarifën 100 për qind mbi produktet dhe mallrat serbe për shkak se Serbia na e ka imponuar një masë të tillë dhe tarifa do të qëndrojë”, tha Veseli.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli gjatë ditës së sotme ka vizituar shkollën “Jeronim de Rada” në Ferizaj, ku ka komentuar edhe darkën e mbrëmshme në shtëpinë e presidentit Thaçi.

Kryeparlamentari ka deklaruar para gazetarëve, se darka e mbrëmshme ka qenë për t’ia uruar shtëpinë e re presidentit.

“Ia uruam shtëpinë e re Thaçit”, është shprehur shkurt Veseli, transmeton Telegrafi.

Ai ka folur edhe për taksën ndaj produkteve të Serbisë, duke vlerësuar se Serbia po vazhdon të lobojë kundër Kosovës.

I pari i legjislativit, tha shkurt se vendimi për taksën do të vazhdojë të mbetet në fuqi.

“E kemi vendosur tarifën 100 për qind mbi produktet dhe mallrat serbe për shkak se Serbia na e ka imponuar një masë të tillë dhe tarifa do të qëndrojë”, tha Veseli.

Veseli komentoi edhe draft-dokumentin për kushtet që të largohet taksa, ku tha se publikimi i tij ka qenë i panevojshëm.

”Serbia nuk do duhej t’i dinte kushtet tona”, është shprehur Veseli.

Ndryshe, Kadri Veseli ka propozuar që taksa 100% ndaj Serbisë të pezullohet për 120 ditë në këmbim të disa kushteve, të cilat nëse nuk zbatohen atëherë taksa do të rikthehej. /Telegrafi/

Çmimi i derivateve në Maqedoni prej sonte në mesnatë do të rritet, vendosi Komisioni Rregullator i Energjetikës.

Sipas vendimit të Komisionit Rregullator, çmimi i benzinës Eurosuper BS-98 do të rrihet për 0.50 denarë për litër dhe çmimi i ri do të jetë 63.50 denarë për litër, ndërkaq çmimi i benzinës Eurosuper BS 95 do të rritet për 1 denarë për litër, gjegjësisht tani do të kushtojë 62 denarë për litër.  Për një denarë do të rritet edhe çmimi i vajit ekstra i lehtë, i cili tani do të kushtojë 48.50 denarë.

Dizeli do të rritet për 1.50 denarë për litër dhe çmimi i ri do të jetë 60 denarë për litër.

Është ende e paqartë nëse Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara më 7 shkurt do të diskutojë mbi Kosovën.

“SHBA, Britania e Madhe, Gjermania dhe Polonia kundërshtuan ashpër raportin e rregullt tremujor të sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për Kosovën, në mënyrë që të vendoset në agjendën e seancës”, tha sot ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq.

Në një konferencë shtypi, ai tha se për herë të parë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së nuk u miratua rendi i ditës, i cili propozohet çdo muaj nga kryesuesi i radhës.

Daçiq shpjegoi se seanca për t’u diskutuar mbi raportin e rregullt është planifikuar për 7 shkurt, por nuk është e sigurt nëse do të jetë për Kosovën, pasi ka të ngjarë që rendi i ditës të miratohet atë ditë.

“Ne vështirë se mund të marrim nëntë vota për të qenë në agjendë, pasi nuk ka veto, por as nuk mund të marrin nëntë vota për të shkuar”, tha Daçiq.

Ndryshe, SHBA dhe Britania e Madhe tash e sa kohë kanë bërë thirrje që në Nju Jork të mos ketë seanca mbi raportin e rregullt të UNMIK-ut për Kosovën, duke pranuar kështu realitetin e ri të krijuar me shpalljen e Kosovës shtet të pavarur.

Përgjatë vizitës që i bëri sot shkollës ‘Jeronim de Rada’ në Ferizaj, kryeparlamentari Kadri Veseli ka komentuar edhe takimin e mbrëmshëm në shtëpinë e presidentit Thaçi ku prezent me liderëve të koalicionit qeverisës ishte edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Veseli ka treguar arsyen e këtij takimi, e që sipas tij ishte shtëpia e re e presidentit të vendit.

“Ia uruam shtëpinë e re Hashim Thaçit”, ka thënë Veseli, transmeton Indeksonline.

 

 

Komuna e Bujanocit përmes faqes së Facebook-ut ka njoftuar se ka nënshkruar kontratën me kompaninë Saba Bellça për vazhdimin e ndërtimit të sistemit të kanalizimit fekal në fshatin Nesalcë.

Vlera e punimeve me TVSH është 12 milion dinarë.

Sipas këtijë njoftimi ndërtimi i sistemeve të kanalizimit fekal do të vazhdojë edhe në vendbanimet tjera të komunës së Bujanocit me qëllim të përmirësimit të kushteve të qytetarëve.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se bllokimi i tanishëm i dialogut mund të kapërcehet vetëm kur Prishtina të heqë taksat mbi mallrat serbe.

Sipas një deklarate të lëshuar pas takimit të sotëm me ambasadorin e Britanisë së Madhe Denis Keefe, Vuçiq tha se Serbia gjithmonë do të jetë e angazhuar për paqen dhe stabilitetin në rajon.

Ndërsa, diplomati britanik theksoi se vendi i tij dëshiron të ketë një rol pozitiv në rajon dhe në të ardhmen e tij evropiane, si dhe për arritjen e stabilitetit dhe progresit në Ballkanin Perëndimor nëpërmes mbështetjes për procesin e Berlinit.