Çfarë duhet të ndryshojë në ligj që zgjedhjet e rregullta lokale të mbahen më 2 qershor?

Vendimi i kryetares së Kuvendit të Serbisë, Ana Brnabiq, që të gjitha zgjedhjet e rregullta lokale të mbahen më 2 qershor, nënkupton ndryshimin e Ligjit për zgjedhjet lokale, i cili, sipas njoftimeve, deputetët duhet ta votojnë të shtunën, më 20 prill, shkruan portali N1 i Beogradit.

Propozimin që zgjedhjet e rregullta lokale të mbahen më 2 qershor është bërë më 1 prill nga njëri prej liderëve të koalicionit “Serbia kundër dhunës”, Miroslav Aleksiç, i cili më pas deklaroi se 18 prilli ishte afati i fundit për ndryshimin e Ligjit për zgjedhjet lokale. i cili do të rritej afati për shpalljen e zgjedhjeve vendore nga 120 në 150 ditë para përfundimit të mandatit të këshilltarëve.

Duke qenë se praktikisht nuk ka mbetur kohë për ndryshimin e kësaj dispozite, e vetmja mundësi që mbetet është ndryshimi i të njëjtit ligj për të shkurtuar kohën e fushatës zgjedhore, siç tha për N1 politologu Boban Stojanoviq.

Sipas njoftimit të kryeparlamentares, ndryshimet në ligj duhet të miratohen të shtunën, ndërsa zgjedhjet të shpallen të dielën, më 21 prill, ku mbeten edhe 42 ditë deri më 2 qershor, kur do të mbahen zgjedhjet.

Kjo praktikisht do të thotë se koha nga shpallja deri në mbajtjen e zgjedhjeve duhet të shkurtohet nga së paku 45 në 30 ditë, që është një dispozitë që tashmë zbatohet në zgjedhjet presidenciale dhe ato provinciale. Me ndryshimin e këtij paragrafi, do të mundësohej që zgjedhjet e rregullta lokale të shpallen më së voni më 3 maj dhe të mbahen më 2 qershor.

Si përkujtim, zgjedhjet e rregullta lokale do të mbahen në këto qytete: Nish, Novi Sad, Suboticë, Zrenjanin, Kikinda, Vršac, Pançevë, Sombor, Novi Sad, Sremska Mitrovicë, Valjevë, Pozharevac, Jagodinë, Uzhicë dhe Çaçak.

Në qendrat e votimit do të shkojnë votuesit edhe nga këto komuna: Baçka Topola, Mali Iđoš, Zhitishte, Nova Crnja, Novi Beçej, Ada, Kanjiža, Novi Kneževac, Senta, Çoka, Alibunar, Bela Crkva, Kovaçica, Kovin, Opovo, Plandište. , Odžaci, Bač, Bačka Palanka, Backi Petrovac, Beočin, Bečej, Vrbas, Žabalj, Srbobran, Sremski Karlovci, Temerin, Titel, Inđija, Irig, Pećinci, Ruma, Stara Pazova, Šid, Sviljevašvac, Sjenica, Çajetina, Gornji Milanovac, Ivanjica, Vërnjaçka Banja, Rashka, Tutin, Aleksinac, Svrljig, Bosilegrad, Bujanoc dhe Surdulica./Spektri