“Albanska Salata”, ushqimi që konsumohet në Serbi, në kujtim të ushtarëve serb!

“Albanska Salata” (Sallata SHQIPTARE) që shërbehet më së shumti në restorantet e Nishit, kujton “historinë e…

Publikohet harta e mbiemrave më të zakonshëm në vendet evropiane: Ja kush janë më të zakonshmit në Kosovë dhe Shqipëri!

Faqja e famshme Terrible Maps ka publikuar një hartë me mbiemrat më të zakonshëm në vendet…

Si të jemi të ndërgjegjshëm gjatë festave?

Festat, sidomos ato të fundvitit mund të jenë një kohë e këndshme e mbushur me gëzim…

Zvicra e ka djathin më të mirë në botë

Në “World Cheese Awards” në Neëport të Uellsit, një coë djathi Gruyère nga qumështorja e fshatit…

Disa mënyra se si gratë i kontrollojnë burrat

Ekspertja e marrëdhënieve Christy Whitman beson se bota e brendshme, si mendimet, ndjenjat dhe besimet, ndikon…

Shpikja më e “çmendur” ndonjëherë?!

Inxhinierët japonezë kanë prezantuar konceptin e një “makine larëse njerëzore” që pastron trupin ndërsa inteligjenca artificiale…

Ja çfarë i ndodh trurit tonë kur nuhasim një parfum

Sipas një studimi, truri ynë përpunon aroma të ndryshme duke i përfaqësuar ato si një pikturë…

E ndaluar! Shtatë materie toksike të cilat nuk bën t’i hidhni në bërllok

Këto gjëra nuk e kanë vendin në kovat e bërllokut dhe në kontejnerë sepse përmbajnë kimikate…

6 arsye pse një burrë e braktis gruan, edhe pse e dashuron

Kjo ndodhi dhe ju ende nuk mund ta shpjegoni pse. Ju nuk e keni imagjinuar atë,…

Pesë vendime që duhet t’i merrni para moshës 30 vjeçe

Të 20-tat e hershme dhe ato të vonshme janë periudha më e bukur në jetën e…