Nënë e bijë do të bëjnë fluturimin përrallor në hapësirë, i fituan dy biletat rastësisht në short

Një aeroplan me raketë do të fluturojë nga Nju Meksiko duke transportuar një ish-olimpik britanik 80-vjeçar, një studente në Aberdeen dhe nënën e saj në hapësirë.

Anastatia Mayers dhe nëna e saj Keisha Schahaff fituan biletat për të hipur në fluturimin e Virgin Galactic në një konkurs.

Jon Goodwin, nga Newcastle-under-Lyme, do të bëhet personi i dytë me sëmundjen e Parkinsonit që do të shkojë në hapësirë.

Misioni do të shihet si një tjetër provë se sa i zbatueshëm është turizmi hapësinor.

Ky është fluturimi i dytë komercial i Virgin Galactic. E para ishte në qershor kur Forcat Ajrore Italiane dhe shkencëtarët kryen eksperimente në kushte pa peshë në një mision 70-minutësh.

Raketa bartet në fazën e parë të udhëtimit të saj në bordin e një aeroplani transportues, të njohur si Eva. Më pas do të synojë të ndezë motorin e tij dhe të udhëtojë në një lartësi prej 279,000 ft (85 km).

Çmimi i reklamuar për një vend në një fluturim të Virgin Galactic ka qenë deri në 450,000 dollarë (350,000 £). Goodwin, i cili konkurroi në Lojërat Olimpike të 1972 si një kanoeist, pagoi 250,000 dollarë për biletën e tij në 2005, por kishte frikë se diagnoza e tij do të nënkuptonte se ai nuk mund të merrte pjesë.

Ai tha se donte të provonte se gjendja e tij – sëmundja e Parkinsonit është një gjendje në të cilën pjesët e trurit dëmtohen në mënyrë progresive – nuk e përcaktonte atë.

Rreth 100 njerëz do ta shikojnë atë duke udhëtuar në hapësirë në një festë në Stoke-on-Trent të organizuar nga Parkinson’s UK.

Schahaff, nga Antigua, po fluturonte për në Mbretërinë e Bashkuar për të rregulluar vizën e vajzës së saj kur ajo hyri në një konkurs për t’u bashkuar me fluturimin në hapësirë.

Ajo zbuloi muaj më vonë se kishte fituar dy vende për fluturime në hapësirë në short.

“Papritur, kush po hyn në oborrin tim? Richard Branson. I gjithë ekipi sapo hyri në shtëpinë time duke thënë ‘ti je fituesi, do të shkosh në hapësirë’,” tha ajo.

Vajza e saj Anastatia do të bëhet personi i dytë më i ri që do të shkojë në hapësirë dhe thotë se shpreson të frymëzojë të tjerët.

“Kjo do të ishte shumë e rëndësishme për mua, si në Skoci ashtu edhe në Antigua dhe kudo tjetër që kam ndonjë lidhje,” thotë ajo.

“Qëllimi im është të thyej çdo pengesë që i vendosim vetes ose që bota na vendos neve”.

Avioni raketë i Virgin Galactic hyn në shërbim komercial
Fluturimi do të synojë të arrijë në skajin e hapësirës, rreth 85 km mbi Tokë, ku pasagjerët do të kenë disa minuta për të përjetuar mungesën e peshës.

Anija kozmike nuk ka shpejtësinë për të përfunduar një orbitë të plotë të globit.

Tre klientët janë të parët në një listë prej rreth 800 individësh që kanë blerë bileta për një udhëtim me raketën Unity.

Disa prej tyre kanë pritur më shumë se një dekadë për të marrë shansin e tyre dhe shumica do të kenë ende një pritje të gjatë.

Multimilioneri amerikan Dennis Tito u bë turisti i parë hapësinor në botë në vitin 2001, duke paguar 20 milionë dollarë të raportuara.

Së fundmi, kompania hapësinore e drejtorit ekzekutiv të Amazon, Jeff Bezos, Blue Origin mundi Virgin Galactic në garën për t’u bërë kompania e parë që merr pasagjerë me pagesë në hapësirë.

Të dyja kompanitë thonë se misionet e tyre e çojnë më tej shkencën, si dhe ushqimin për shumë të pasurit, por turizmi hapësinor është kritikuar për koston e tij dhe ndikimin mjedisor./Sinjali