Pogba: Periudha ime e dytë në Manchester United nuk shkoi ashtu siç doja

Paul Pogba ka këmbëngulur se nuk është ‘mister’ që periudha e tij e dytë në Manchester United nuk rezultoi ashtu siç priste, pasi fitoi vetëm dy trofe në gjashtë vjet në Old Trafford.

Francezi fitues i Kupës së Botës u largua nga United në verë, pasi ai refuzoi ofertën e kontratës ‘të turpshme’ të klubit prej 300,000 £ në javë për të zgjatur qëndrimin e tij.

Pasi u kthye te Juventusi në korrik, Pogba ka marrë kohë për të reflektuar mbi qëndrimin e tij të dytë në United, i cili fillimisht e pa atë të rikthehej me një zhurmë pasi përfundoi një transferim rekord botëror prej 89 milionë funtesh nga klubi i tij aktual.

29-vjeçari ka pranuar se kishte pritshmëri më të mëdha me skuadrën e Premier League.

“Më pëlqen të mendoj dhe të them se ishte zemra ime ajo që bëri zgjedhjen për t’u rikthyer në Juventus. Ishte gjithashtu koha e duhur për t’u rikthyer këtu”, tha Pogba për GQ Italia.

“Tri vitet e fundit në Mançester, të kushtëzuara edhe nga lëndimet, nuk shkuan ashtu siç doja, nuk është mister.

“Juventusi erdhi nga dy vite në të cilat ata nuk e fituan Scudetton. Ishte një sfidë e mirë për ne të dy, dhe ndoshta ishte koha e duhur për t’u bashkuar dhe për të rimarrë vendin që i takon mua dhe Juventusit.

“Brenda meje e di që kjo fanellë është shumë e veçantë. Ajo nxjerr më të mirën time. Ne ndërtuam një histori të mirë me këtë ekip, të cilën nuk e harrova kurrë edhe kur u largova.

“Kthimi këtu për mua është gjithmonë një arsye për të shtyrë edhe më shumë, për të stimuluar veten për të bërë mirë. Unë kurrë nuk kam pasur asnjë dyshim se kjo është vendi ku unë i përkas.

Pogba ende nuk ka luajtur për Juventusin në kthimin e tij, pasi ai mori një tjetër dëmtim, i cili e pa atë fillimisht të përpiqej të shmangte operacionin përpara se të bënte një operacion në gju në fillim të këtij muaji.

Pogba ka punuar kryesisht në pishinë dhe palestër gjatë fazave të hershme të rehabilitimit të tij, por pritet që së shpejti të kalojë në ushtrimet në fushë.

Kuptohet se 10 ditët e ardhshme do të jenë vendimtare për të përcaktuar nëse mesfushori mund të arrijë realisht objektivin e tij për të luajtur në këtë muaj.