Vritet lideri i Al-Kaidës në një sulm amerikan me dron

Presidenti amerikan, Joe Biden tha se lideri i Al-Kaidës, Ayman al-Zawahri, një nga terroristët më të kërkuar në botë, u vra gjatë fundjavës në në Kabul, në një sulm me dron të SHBA-së.

“Tani drejtësia është vendosur dhe ky lider terrorist nuk është më”, tha Biden në një fjalim televiziv më 1 gusht.

Al-Zawahiri është ngjitur në krye të Al-Kaidës pas vrasjes së Osama bin Ladenit nga forcat amerikane në maj të vitit 2011.

Shtëpia e Bardhë njoftoi më herët se SHBA-të kryen një operacion të suksesshëm kundër-terrorizmit kundër një objektivi “të rëndësishëm” të Al-Kaidës në Afganistan gjatë fundjavës.

Biden tha se zyrtarët e inteligjencës amerikane gjurmuan dhe e gjetën al-Zawahrin në një shtëpi në qendër të Kabulit, ku ai ishte fshehur me familjen e tij. Presidenti e miratoi operacionin javën e kaluar dhe ai u krye nga Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) më 31 korrik.

Inteligjenca amerikane konfirmoi se njeriu i vrarë ishte Zawahri dhe se nuk pati viktima të tjera.

Zaahri, 71 vjeç, mbikëqyri sulmet terroriste në Shtetet e Bashkuara më 11 shtator 2001, së bashku me Osama bin Laden, themeluesin e Al-Kaidës. Bin Laden dhe al-Zawahri u arratisën nga forcat amerikane në Afganistan në fund të vitit 2001 dhe vendndodhja e Zawahrit kishte qenë e panjohur prej kohësh.

Ushtria amerikane i ka dhënë fund misionit të saj në Afganistan më 30 gusht të vitit 2021.

Forcat e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar talibanët nga pushteti në tetor të vitit 2001.

Talibanët kanë qenë duke strehuar atëbotë Osama Bin Laden dhe figura tjera të Al-Kaidës, të lidhura me sulmet e 11 shtatorit të po atij viti në Shtetet e Bashkuara, nga të cilat kanë mbetur të vdekur rreth 3.000 njerëz.