Sekretari amerikan i shtetit i bën thirrje Rusisë që të përmbushë angazhimet e saj për kontrollin e armëve

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri thirrje Rusisë të hënën që të përmbushë angazhimet e saj për kontrollin e armëve bërthamore, duke akuzuar Moskën për “tronditje të pamatur dhe të rrezikshme saber bërthamore” si pjesë e luftës së saj në Ukrainë dhe duke paralajmëruar për ndikimin negativ që lufta do të ketë në konferencën e këtij muaji për të riangazhuar rëndësinë e mospërhapjes bërthamore.

Në komentet në fillim të Konferencës së Rishikimit të Traktatit të Mospërhapjes Bërthamore (NPT) në Kombet e Bashkuara, diplomati i lartë amerikan vuri në dukje se Rusia ishte bashkuar me shtetet e tjera bërthamore të NPT-së – Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Kina – në një deklaratë të përbashkët në janar, duke theksuar rëndësinë e shmangies së luftës bërthamore dhe garave të armëve, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Muaji tjetër, Rusia nisi një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës dhe po angazhohet në një goditje të pamatur, të rrezikshme bërthamore, me presidentin e saj duke paralajmëruar se ata që mbështesin vetëmbrojtjen e Ukrainës, rrezikojnë pasoja të tilla që nuk i keni parë kurrë në tërësi. histori”, tha Blinken.

Blinken tha se lufta e Rusisë është në kundërshtim me Kartën e OKB-së, rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe Memorandumin e Budapestit, marrëveshjen e vitit 1994 sipas së cilës Rusia u zotua të respektonte sovranitetin e Ukrainës dhe Kievi ra dakord të humbiste arsenalin e saj të armëve bërthamore.