32 ekipet pjesmarrëse në Kupën së Botës dhe shancet për të fituar trofeun

Kupa e Botës 2022 është pothuajse afër, me 32 ekipe të përgatitura për të garuar në Katar me një qëllim, për të ngritur trofeun më 18 dhjetor.

Edhe pse ky turne është vendosur të jetë një nga më të hapurit në vite, pa asnjë favorit të qartë për të shkuar deri në fund, ka ende disa kombe që janë kandidatë të jashtëzakonshëm përpara kësaj gare.

Sipas FootballTransfers, renditja e klubeve më pak shanse suksesi në Katar 2022 tek ato që mund të jenë më të suksesshme është më poshtë.

32. Katar
Në pamje të parë, thjesht nuk ka mundësi që ky ekip të jetë i mirë; asnjë nga lojtarët e tyre nuk paraqitet në asnjë lloj niveli dhe ata pritet të mposhten lehtësisht. Megjithatë grupi i tyre është i butë dhe mikpritësve u jepet shpesh përfitimi i dyshimit kur bëhet fjalë për vendimet e gjyqtarëve. Por ata nuk përballen me asgjë tjetër veç miqësive prej vitesh. A mund të mundin ata në fakt ndonjë nga Holanda, Senegalin apo Ekuadorin? Së shpejti do ta zbulojmë.

Lojtari më i vlefshëm: Almoez Ali (800,000 €)

31. Australi
Kjo është padyshim skuadra më e dobët e Australisë që ka arritur ndonjëherë në finalet e Kupës së Botës dhe mungesa e lojtarëve me bazë evropiane në një nivel të lartë është e dukshme. Nuk ka Tim Cahill, Harry Kewell apo Mark Viduka për ta ngritur këtë anë dhe pritet shumë pak. Grupi i tyre nuk është i pamundur, por Danimarka dhe Franca duhet të kenë shumë për ta, ashtu siç bënë në vitin 2018, kur të tre ndanin të njëjtin grup.

Lojtari më i vlefshëm: Awer Mabil (4.3 milion €)

30. Arabia Saudite
1-0, 0-1, 0-1, 0-0, 0-0 përfaqëson rezultatet më të fundit të Arabisë Saudite dhe nëse doni të kuptoni se çfarë lloj ndeshjesh mund të presim, kjo do të jetë kryesisht ajo. Mbajtja e gjërave shumë të shtrënguara është shumë ajo që ata do të përpiqen dhe bëjnë, por në një grup me Lionel Messin dhe Robert Lewandowski mund të provojë ta bëjë këtë praktikisht të pamundur. Është një grup i vështirë dhe rekordi i fundit i saudit në turne nuk është i mirë. Çdo gjë tjetër përveç pozicionit të poshtëm do të përfaqësonte një sukses të vërtetë.

Lojtari më i vlefshëm: Salem Al-Dawsari (1.7 milion €)

29. Tunizi
Mjerisht, nuk ka një sasi të madhe talentesh në këtë skuadër Tuniziane dhe rezultatet e tyre të fundit nuk japin asnjë lloj treguesi se ata mund të konkurrojnë; çdo ekip mund të humbasë 5-1 nga Brazili, por ishte një procesion i tillë që aftësitë e këtij grupi mund të shtriheshin shumë. Danimarka dhe Franca pothuajse me siguri do të kenë shumë, dhe do të jetë një garë për të shmangur vendin e fundit me Australinë.

Lojtari më i vlefshëm: Dylan Bronn (11 milionë euro)

28. Irani
Carlos Quieroz është rikthyer në krye të Iranit dhe nëse dimë diçka për ish-trajnerin e Real Madridit është se ai gabon në anën e kujdesit më shumë se kurrë. Duket se një pikë ndaj SHBA-së ose Anglisë do të ishte një arritje e vërtetë dhe ata do të vendosen si të tillë.

Lojtari më i vlefshëm: Sardar Azmoum (28.3 milion €)

27. Kosta Rika
Kosta Rika e ka ngatërruar atë në Kupën e Botës në të kaluarën, jo më pak në vitin 2014 kur arritën në çerekfinale, dhe heronjtë e asaj skuadre si Joel Campbell dhe 37-vjeçari Bryan Ruiz janë ende të përfshirë. Disa nga rezultatet e tyre janë inkurajuese, duke mundur Kanadanë, SHBA-në dhe barazimin me Korenë këtë vit. Por në një grup me Spanjën dhe Gjermaninë plus një skuadër të mirë japoneze, është shumë e vështirë t’i shohësh ata të kenë një ndikim të tillë këtë herë.

Lojtari më i vlefshëm: Keylor Navas (9.8 milion €)

26. Japonia
Japonia, për fat të keq, është e mbushur me dy gjigantë në formën e Gjermanisë dhe Spanjës dhe kjo e bën detyrën e tyre praktikisht të pamundur që në fillim. Është shumë e vështirë të shohësh ndonjërin prej këtyre dyve që dështojnë në fazën e eliminimit dhe kjo është turp pasi Japonia nuk është një ekip aq i keq; ka shumë përvojë në futbollin evropian brenda ekipit. Por udhëtimi i tyre do të përfundojë në grupe, duke përjashtuar llojin e rezultatit që do të shkaktonte tronditje në turne.

Lojtari më i vlefshëm: Takefusa Kubo (36.3 milion €)

25. Marok
Maroku janë paksa një sasi e panjohur; hajmali Hakim Ziyech është rikthyer nga i ftohti dhe duhet të bëjë një ndryshim thelbësor, ndërsa Achraf Hakimi është një nga mbrojtësit më të këndshëm sulmues në lojën botërore. Ka edhe lojtarë të një niveli të lartë diku tjetër, si dyshja e Sevillas, Bounou dhe Youssef El-Nesyri. Është një grup që nuk është i pakapërcyeshëm, por nuk ka shumë shembuj të kohëve të fundit që ata mundin skuadra të mira, dhe për këtë arsye është e vështirë të dihet se si do të kalojnë kundër Kroacisë, Belgjikës dhe kërcënimit të sulmuesve kanadezë.

Lojtari më i vlefshëm: Achraf Hakimi (58 milionë euro)

24. Kanada
Kanadaja ka individë të spikatur, por dobësia e kolektivit do të thotë që ky qëndrim i parë në Kupën e Botës që nga viti 1986 mund të jetë jetëshkurtër. Kosta Rika dhe Panamaja i kanë mundur këtë vit, ndërsa Uruguai i kapërceu relativisht lehtë në miqësoren e tyre të fundit. Alphonso Davies dhe Jonathan David kanë potencialin për t’i dhënë probleme kujtdo, por pjesa tjetër e skuadrës nuk po luajnë në një nivel aq të lartë sa të pritet të shkaktojë një tronditje, veçanërisht në një grup me Kroacinë dhe Belgjikën.

Lojtari më i vlefshëm: Alphonso Davies (60.3 milion €)

23. Koreja e Jugut
Nuk ka një numër të madh koreanësh që paraqiten në nivelin më të lartë këto ditë, dhe çifti i tyre me Ganën, Portugalinë dhe Uruguain ka ndihmuar në krijimin e një prej grupeve më të paparashikueshme të të gjithë turneut. Duke u thënë kështu, ata kanë Heung-Min Son të klasit botëror dhe Kim Minjae i Napolit është një nga mbrojtësit kryesorë të sezonit deri më tani. Dhe forma e tyre është inkurajuese; ata janë përballur me kundërshtarë të vështirë dhe, në pjesën më të madhe, e kanë mbajtur veten. Por vështirësia e grupit tejkalon atë që ata mund të arrijnë – një përsëritje e fitores së tyre në Gjermani në 2018 duket e pamundur.

Lojtari më i vlefshëm: Heung-min Son (54.9 milion €)

22. Kamerun
Kameruni nuk është në asnjë formë. Ata humbën ndaj Koresë në ndeshjen e tyre përfundimtare, por edhe më shqetësues ishte kapitullimi 2-0 ndaj Uzbekistanit – jo një rezultat që të sugjeronte se kjo është një skuadër e gatshme për t’u përballur me tre skuadra të forta në Brazil, Zvicër dhe Serbi. Ka disa talente atje – Bryan Mbuemo ka qenë i shkëlqyer për Brentford ndërsa Andre Onana mbetet një portier i mirë, por nuk ka mjaftueshëm këtu për të sugjeruar se ata do të jenë ndonjë lloj kërcënimi për tre sfiduesit në grupin e tyre.

Lojtari më i vlefshëm: Bryan Mbuemo (44.1 milion €)

21. Ekuador
Ekuadori ka luajtur 10 ndeshje ndërkombëtare në vitin 2022 dhe ka shënuar gjashtë gola në ato ndeshje dhe nuk ka shënuar më shumë se një në asnjë prej tyre. Pra, është e qartë për të parë se ku qëndrojnë problemet e tyre përpara Katarit. Enner Valencia e ka nisur mirë sezonin për Fenerbahçen, por ai nuk duket në gjendje ta përkthejë këtë në kombëtaren e tij. Ka besim se ata ndoshta mund të arrijnë në nokaut, megjithatë, duke qenë se grupi i tyre është një nga më të butë dhe shumë do të varet nga përplasja e Senegalit. Këtu ka talent, edhe nëse ata nuk janë ndoshta udhëtarët më të mirë jashtë Amerikës së Jugut.

Lojtari më i vlefshëm: Pervis Estupinan (33.4 milionë euro)

20. SHBA
Është e vështirë të matet saktësisht se ku ndodhet ky ekip i SHBA-ve; Ka individë të talentuar brenda skuadrës, si Christian Pulisic dhe Gio Reyna, por shuma e kolektivit është shqetësuese jashtë formës në formim. Një disfatë e pakuptimtë ndaj Japonisë u pasua nga një shfaqje gjithnjë e më e zymtë kundër Arabisë Saudite dhe duket se pritshmëria për atë që është e mundur është në një pikë të ulët. Është gjithashtu një grup kurth në të cilin gjeopolitika do të formojë po aq narrativë sa vetë futbolli kur të përballet me Anglinë dhe Iranin.

Lojtari më i vlefshëm: Christian Pulisic (36.1 milion €)

19. Gana
Gana ka ende veteranët si Jordani dhe Andre Ayew, veteranët e 2010-ës, që përpiqen t’i çojnë ata drejt lavdisë, por ndërsa ai ekip kishte një klasë që e kalonte atë, ky mishërim nuk ka të njëjtën thellësi aftësie dhe mund të llogaritet kundër tyre në cili është një grup i vështirë. Problemet e përhershme të lëndimeve të Thomas Partey japin pak besim se ai do ta kalojë turneun e plotë dhe mposhtja e Nikaraguas në miqësore bën pak për t’i përgatitur ata për detyrën e vështirë të Uruguait, Portugalisë dhe Koresë. Dalja nga grupi do të ishte një arritje e vërtetë.

Lojtari më i vlefshëm: Joseph Aidoo (19.9 milion €)

18. Meksikë
Meksika është mjeshtri i fazës së grupeve, duke bërë nokaut në çdo turne që nga viti 1994 dhe kjo e bën atë një kundërshtar të rrezikshëm për Poloninë, me të cilët do të konkurrojnë drejtpërdrejt për të dalë nga grupi. Ky ekip sigurisht nuk është aq i talentuar sa të tjerët që kanë arritur në raundin e 16-të – dhe kanë humbur çdo herë. Fati i tyre duket se qëndron qartë në përplasjen me Poloninë, me Argjentinën në krye dhe potencialin e Arabisë Saudite gjithashtu. Pëlqyesit e Chucky Lozano padyshim që do të ia vlen të shikohen, por ndikimi i tyre në këtë turne nuk pritet të jetë i madh.

Lojtari më i vlefshëm: Edson Alvarez (30.3 milion €)

17. Uells
Uellsi do të jetojë ose do të vdesë nga përshtatshmëria e një njeriu; Gareth Bale. Bale iu bashkua LAFC dhe ata kanë punuar në bashkëpunim me FA të Uellsit për të optimizuar gjendjen fizike të Bale dhe për të shmangur lëndimet sa më shumë që të jetë e mundur. Por ka gjithashtu një talent të ri në themel që mbështet hajmali e tyre dhe ata janë gjithashtu në një grup konkurrues. Ndeshja e tyre me Anglinë do të jetë e vlefshme për t’u parë dhe ata do të presin plotësisht të bëjnë nokaut, në Botërorin e tyre të parë që nga viti 1958.

Lojtari më i vlefshëm: Ben Davies (34.7 milion €)

16. Polonia
Polonia e ditëve moderne është shumë më e mirë për të arritur turne se sa për të bërë diçka në të vërtetë kur të arrijë atje. Tre sulmet e tyre të mëparshme në Kupën e Botës – në 2002, 2006 dhe 2018 – të gjitha përfunduan në pengesën e parë, ndërsa e njëjta gjë ndodhi në Euro 2020. Forma e tyre është paksa e paqartë – mposhtja e Uellsit ishte fitorja e tyre e parë në pesë, dhe ata u përulën 6 -1 nga Belgjika gjatë asaj kohe, por Robert Lewandowski padyshim duket po aq mirë sa ka qenë ndonjëherë, dhe kjo bën gjithçka të mundur.

Lojtari më i vlefshëm: Robert Lewandowski (44.9 milionë euro)

15. Senegali
Senegali ka të ngjarë të jetë shansi më i madh i Afrikës që një ekip të arrijë në fazën eliminatore. Ata kanë cilësi të padyshimtë në radhët e tyre, por pyetja është më shumë rreth formës së lojtarëve kyç. Fillimi i Sadio Mane në Bayern ka dështuar, ndërsa Khalidou Koulibaly ka vuajtur në mënyrë të ngjashme te Chelsea. Por nëse këto çështje mund të zgjidhen, ato janë një bast i mirë për nokautët. Grupi i tyre A është i butë; Katari pritës ka pak ose aspak pritshmëri ndërsa Ekuadori nuk udhëton gjithmonë veçanërisht mirë jashtë Amerikës së Jugut, pavarësisht se ka një ekip të mirë.

Lojtari më i vlefshëm: Sadio Mane (54.2 milionë euro)

14. Zvicër
Zvicra vazhdon të shkaktojë vështirësi për palët e vendosura të Evropës dhe ato e meritojnë plotësisht gjithashtu. Në tre ndeshjet e tyre të fundit ata kanë mundur Republikën Çeke, Spanjën dhe Portugalinë, dhe sigurisht që kanë fituar më të mirën nga kampionët e botës, Franca në Euro 2020. Nuk është një ekip që, të paktën në letër, është i mbushur me futbollistë emocionues, por ka përvojë në si Yann Sommer, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka.

Lojtari më i vlefshëm: Breel Embolo (34.8 milion €)

13. Serbia
Serbia duket se është marrëveshja e vërtetë. Ky është një ekip absolutisht i mbushur me talent sulmues që është gati për të performuar në skenën kryesore dhe rezultatet e tyre të ndërtuara në turne sugjerojnë se ata janë gati të lënë një shenjë më domethënëse se herën e kaluar. – Zvicra i eliminoi në të njëjtën fazë në 2018, ndërsa ata janë përsëri në grup me Brazilin – por ata janë një ekip më i mirë tani sesa atëherë.

Lojtari më i vlefshëm: Dushan Vlahovic (58.4 milion €)

12. Uruguai
Uruguai është në një ekip në tranzicion pasi kalon nga një brez në tjetrin, por potenciali i ekipit mbetet i lartë. Një dëmtim ka të ngjarë të përjashtojë mbrojtësin e Barcelonës Ronald Araujo nga turneu, gjë që është një goditje, por ata kanë arritur lojtarë të një niveli të lartë në pozicione të tjera. Rodrio Bentancur në Tottenham, Fede Valverde në Real Madrid, Darwin Nunez në Liverpool – këta janë superyjet e mundshëm. Dhe Luis Suarez mund të jetë i gjatë në dhëmb, por ai është ende duke shkuar, dhe ky është një turne me të cilin ai ka shumë histori. Uruguai ka një grup të vështirë, të çiftëzuar me Portugalinë, Korenë dhe Ganën, por nuk ka asnjë arsye që kjo skuadër të mos shkaktojë dëme serioze.

Lojtari më i vlefshëm: Federico Valverde (64.9 milionë euro)

11. Belgjika
Gjeneratës së Artë të Belgjikës mund t’i ketë mbaruar koha; duket sikur Kupa e Botës 2018 dhe mungesa e humbjes së tyre në gjysmëfinale ndaj Francës do të jetë ndoshta kulmi i arritjeve të tyre me nën-arritjen që depërton në çdo vend tjetër. Dhe tani ne kemi Eden Hazard që mezi luan, Romelu Lukaku i paqëndrueshëm, një mbrojtje e vjetër dhe plotësisht e degraduar, ndërsa një brez i ri dërrmues ende nuk ka dalë. Roberto Martinez duket si lloji i trajnerit që tashmë ka nxjerrë gjithçka që do nga kjo skuadër dhe vendosja e tyre me Kroacinë do të thotë kryesimi i grupit nuk është absolutisht asnjë garanci. Një dalje në fazën e grupeve nuk përjashtohet, por duhet të ketë mjaftueshëm për t’i çuar ata të paktën në nokaut.

Lojtari më i vlefshëm: Thibaut Courtois (68.2 milion €)

10. Holanda
Louis van Gaal është rikthyer në çdo mënyrë dhe megjithëse ai ka problemet e tij shëndetësore, ka diçka mitike rreth kthimit të tij në krye të Oranje. Ai i çoi ata në gjysmëfinale në 2014, duke humbur vetëm nga Argjentina në penallti, dhe ai ka një skuadër që po kërkon të rikthejë një pjesë të krenarisë së humbur nga dështimet e tyre të mjera në kualifikim në 2016 dhe 2018. Ka talent të caktuar brenda ekipit dhe ato janë të strukturuara mirë nën LVG. Por si ekipet e tjera atyre u mungon fuqia e zjarrit dhe roli i pasigurt i Memphis Depay në Barcelonë është gjithashtu një problem i veçantë. Por rezultatet kanë qenë premtuese, LVG është arkë, dhe ata kanë një grup të lehtë për të qeshur – pas kësaj, mendohet nga kushdo.

Lojtari më i vlefshëm: Matthijs de Ligt (69 milionë euro)

9. Anglia
Dymbëdhjetë muaj më parë Anglia ishte ndër favoritët e qartë për këtë turne, por ka një regres shqetësues në efektivitetin e taktikave të turpshme të Gareth Southgate dhe po vjen pikërisht në kohën e gabuar. Nuk ka asgjë emocionuese apo dinamike rreth performancës së tyre të mjerë dhe është gjithnjë e më frustruese duke pasur parasysh talentin e shkëlqyer që është në dispozicion. Por Southgate ka një ide se si të luajë dhe si të fitojë në nivel ndërkombëtar – për aq sa ai di. I ka shërbyer mjaft mirë në turnetë e njëpasnjëshme, por ai fat mund të mbarojë. Një gjë në favor të tij është se grupi është i lundrueshëm dhe ndeshja e 16-tës duhet të jetë gjithashtu. Por se ku mund të shkojnë nga atje tani është jashtëzakonisht skeptike.

Lojtari më i vlefshëm: Phil Foden (131.1 milion €)

8. Gjermania
Gjermania ka bërë mjaft eksperimente gjatë Liges të Kombeve. Një grup i talentuar lojtarësh, më shumë se një ekip i talentuar – por ky është Kupa e Botës dhe kjo është Gjermania. Dalja e tyre në fazën e grupeve 2018 ishte e vetmja herë që ata nuk kanë arritur në çerekfinale që nga viti 1998. Por ata mund të ndeshen me Kroacinë në nokaut.

Lojtari më i vlefshëm: Florian Wirtz (79 milionë euro)

7. Franca
Pa diskutim, grupi më i thellë i talenteve të çdo vendi në botë, dhe megjithatë kjo skuadër franceze duket se po kthehet nga kampioni botëror në një shpërthim të mundshëm. Kjo skuadër duhet të jetë, të paktën, në katër finalet, veçanërisht me Kylian Mbappe në kulmin e fuqis së tij, por çështjet personale të Paul Pogba, mungesa e minutave të Antoine Griezmann, dëmtimet e vazhdueshme dhe mungesa e një formacioni fillestar të qartë, të gjitha llogariten kundër një ekipi që ka shumë lojtarë të mirë, por jo një ekip të përgjithshëm koherent. E megjithatë ata lehtë mund t’i ngatërrojnë të gjitha këto dhe të shkojnë deri në fund – si në 1998 dhe 2018. Kjo është ajo që ata bëjnë.

Lojtari më i vlefshëm: Kylian Mbappe (150 milionë euro)

6. Spanja
Ata ishin një penallti larg finales së Euro 2020 dhe kanë talent të vërtetë të mesfushës së klasit botëror në formën e Thiago, Pedri dhe Rodri. Plus, Luis Enrique është një trajner progresiv që ka një skuadër të thellë edhe nëse i mungojnë një ose dy yje individualë që mund të thërrisnin mishërimet e mëparshme. Dalja nga grupi nuk duhet të jetë e vështirë dhe në atë fazë e pret Kroacia – e mundur në Euro – ose Belgjika. Këta të fundit në veçanti nuk do të përbënin domosdoshmërisht shumë kërcënim, dhe në kohën e tyre ata janë në gjendje të tejkalojnë këdo.

Lojtari më i vlefshëm: Rodri (73.5 milion €)

5. Danimarka
Danimarka është një ekip që mund të shkaktojë dëme në një turne që mungon dukshëm, gjigantë në formë. Ata gjithashtu kanë Christian Eriksen për të përfunduar historinë përfundimtare të shpengimit, ndërsa kanë një ekip të vendosur pothuajse në çdo pozicion tjetër. Ekziston një dyshim i vogël rreth lojtarëve që nuk luajnë aq sa do të dëshironin, por ky është një problem për shumicën e skuadrave dhe faza e tyre në grupe është shumë e butë.

Lojtari më i vlefshëm: Pierre-Emile Hojbjerg (61.8 milion €)

4. Kroacia
Luka Modric duket gati për të luajtur përgjithmonë dhe me kastin e tij mbështetës të Ivan Perisic, Dejan Lovren dhe Marcelo Brozovic të gjithë ende të pranishëm dhe korrektë, ata janë krejtësisht të aftë të shkojnë thellë, veçanërisht me një grup të butë; Belgjika është e gabuar, Kanadaja është e papërpunuar, ndërsa Maroku është i paparashikueshëm. Atyre mund t’u mungojë një golashënues serioz, por ata ia dolën mirë në vitin 2018 pa një të tillë dhe ka mjaft organizim dhe strukturë në lidhje me këtë ekip për të bërë një goditje të konsiderueshme. Dyshimi i vetëm është se ata pothuajse me siguri do të luajnë ose Spanjën ose Gjermaninë në raundin e 16-të.

Lojtari më i vlefshëm: Marcelo Brozovic (44.7 milion €)

3. Portugalia
Duke pasur parasysh gabimet relative, skandalet dhe lojtarët jashtë formës rreth tyre, Portugalia është në një pozicion të mirë për të pasur një ecuri të mirë në këtë Kupë Bote, pavarësisht rekordit të tyre të dyshimtë të kohëve të fundit në kompeticion. Ata u rrëzuan nga Spanja në 2010, u goditën nga Gjermania dhe u larguan në grupe në 2014, më pas humbën ndaj dy golave ​​të shkëlqyer të Edinson Cavanit në raundin e 16-të në 2018. Ata sigurisht fituan Euro 2016. Me Bruno Fernandes, Rafael Leao, Jota, Bernardo Silva dhe Joao Felix, ky është një ekip me mundësi të pakufishme sulmuese. Në fakt, mund të kufizohet vetëm nga një njeri – Cristiano Ronaldo. Një lojtar brezash që tani po përzihet me një brez krejtësisht tjetër; Ronaldo mund të jetë duke e mbajtur këtë skuadër nga madhështia.

Lojtari më i vlefshëm: Bruno Fernandes (77.2 milion €)

2. Argjentinë
Argjentina ka padyshim ekipin e saj më pak të talentuar në letër që nga viti 1994, dhe megjithatë ata janë ndoshta një njësi më efektive se sa kanë qenë në shumicën e atyre turneve. Më parë, talenti sulmues ishte aq i pasur sa ishte e vështirë të përcaktohej se kush duhet të luante me Lionel Messin, por tani skuadra është ndërtuar tërësisht rreth tij, dhe megjithëse pjesët janë – në letër – më të dobëta se më parë, Messi është një njeri në një. misioni. Ai arriti Kupën e Amerikës, por ai e di se fitimi i këtij Botërori e forcon trashëgiminë e tij përkrah Diego Maradonës dhe si lojtari më i madh në histori. Ecuria e tyre nuk është e butë – ata mund të përballen me Francën ose Danimarkën përpara se të takohen me Brazilin në çerekfinale – por ekziston një besim i vërtetë se duke pasur parasysh standardin e kundërshtarit, Argjentina meriton të jetë ndër favoritët.

Lojtari më i vlefshëm: Lautaro Martinez (83 milionë euro)

Brazili
Brazili është skuadra me sulmin më të frikshëm në futbollin botëror për momentin; Jesus, Richarlison, Martinelli, Vinicius Jr, Raphinha, Antony, Roberto Firmino dhe, natyrisht, Neymar. Ata në fakt kanë një nga grupet më të vështira dhe vrapimi i tyre në finale do të jetë i vështirë, por kjo skuadër është në gjendje të fitojë për herë të parë që nga viti 2002.

Lojtari më i vlefshëm: Vinicius Junior (124.1 milion €).