Çfarë mësuam nga intervista e Princit Harry dhe Meghan Markle?

ntervista e Oprah Winfrey me Princin Harry dhe gruan e tij, Meghan, Dukeshën e Sussex, ishte në qendër të vëmendjes që nga publikimi.

U konsiderua tronditëse për faktin se zbuluan një sërë gjërash që ata përjetuan gjatë qëndrimit si anëtarë të familjes mbretërore.

Më poshtë ua sjellim disa nga ngjarjet kryesore që trajtuan në intervistën dyorëshe në CBS:
Meghan Markle tregon se kishte menduar të kryente vetëvrasje kur ishte pjesë e jetës mbretëror.

Gjatë viteve, Harry ka diskutuar hapur për shëndetin mendor, pikëllimin dhe çështje të tjera që në të kaluarën ishin tabu që vinin nga një mbret. Por, publiku rrallëherë ka dëgjuar që Meghan të flasë për shëndetin e saj mendor.

Një nga momentet më zbuluese të intervistës ishte kur Meghan zbuloi se ka menduar të kryente vetëvrasje, ndërsa jetonte dhe punonte si një anëtare e familjes mbretërore britanike.

“Unë isha e turpëruar që duhet ta pranoja atë te Harry”, shtoi Markle për mendimet e saj vetëvrasëse. “E dija që nëse nuk do ta thoja, do ta bëja. Thjesht nuk doja të jetoja më”.

Në fund të fundit, duke dëgjuar atë të fliste për lundrimin e jetës në pallat me Harry si burimin e vetëm të mbështetjes konfirmoi diçka që ka hyrë në mbulimin e lajmeve të çiftit gjatë vitit të kaluar: Ata thonë se nuk morën mbështetjen e duhur nga familja e Harry kur ata po luftonin dhe kërkonin ndihmë.

Meghan flet për komentet raciste rreth saj

Që nga fillimi, tabloidet kishin kryqëzuar Meghan me komente të shumta raciste.

Çështja e racës së saj gjithashtu ngjalli reagime edhe në familjen mbretërore. Ata besuan se mund të ketë qenë një faktor në vendimin e familjes për të mos i dhënë djalit të tyre, Archie, një titull ose për të siguruar mbrojtje të sigurisë për të.

Në një nga momentet më tronditëse në intervistë, Markle përmendi një bisedë që Harry kishte me një anëtar të familjes mbretërore ndërsa ishte shtatzënë me fëmijën e parë, duke zbuluar për atë se si do dukej ngjyrë e lëkurës e djalit të tyre kur të lindte.

Për babanë e tij, Harry deklaroi se ndihet shumë i dëshpëruar

Në intervistën e bujshme, Harry deklaroi se ndihet i dëshpëruar nga i ati dhe se nëna e tij e ndjerë, Princeshë Diana, do të kishte qenë e zemëruar me mënyrën se si familja mbretërore e kishte trajtuar gruan e tij, Meghan.

“Ndihem vërtet i zhgënjyer sepse ai ka kaluar diçka të ngjashme. Ai e di se si është kjo dhimbje”, theksoi Harry. “Unë gjithmonë do ta dua atë, por më ka lënduar shumë”.

“Familja ime më preu financiarisht. Por unë kam atë që nëna ime më la dhe pa atë nuk do të ishim në gjendje ta bënim këtë”, shtoi më tej.

Duka i Sussex-it tha se babai i tij Princi Charles, i cili është dhe trashëgimtari i fronit britanik, nuk i hapte më telefonatat e tij.

“Kam pasur tre biseda me gjyshen time dhe dy biseda me babanë tim para se ai të mos më hapte telefonin. Dhe pastaj ai tha, a mund t’i shkruash të gjitha këto me shkrim?”, tregon Harry.

Meghan rrëfen akuzat e bëra nga familja mbretërore për ngacmimet ndaj stafit të saj

Meghan u akuzua për ngacmim të dy ndihmësve të pallatit gjatë mandatit të saj të shkurtër si një anëtare e mbretërisë.

Këto absolutisht që nuk ishin të vërteta, sipas ish-aktores, megjithëse familja mbretërore nuk bëri asgjë për t’i korrigjuar ato.

Familja mbretërore ishte ‘e gatshme të gënjejë për të mbrojtur anëtarët e tjerë të familjes, por ata nuk ishin të gatshëm të thoshin të vërtetën për të mbrojtur mua dhe burrin tim’.

Meghan dhe Harry theksuan se familja mbretërore ia ndaloi financat pas largimit nga jeta mbretërore

Shumica e anëtarëve të familjes mbretërore marrin para çdo vit nga arka e familjes në këmbim të kryerjes së angazhimeve zyrtare. Por kur ai prezantoi Meghan në familje, Harry tha, se marrëveshja tashmë dukej se ishte në rrezik.

Anëtarët e familjes së tij sugjeruan që ajo të vazhdonte të vepronte, “sepse nuk kishte mjaft para për të paguar për të”, tha Harry.

Ai dhe Meghan thanë se ata iu lutën familjes mbretërore që të paguanin për sigurinë për ta dhe djalin e tyre, por vetëm që refuzoheshin çdo herë.

Pastaj, kur ai dhe Meghan u transferuan në Shtetet e Bashkuara, tha Harry, familja mbretërore ndaloi t’u jepte para.

“Familja ime më preu financiarisht”, tha Harry.

Sido që të jetë, intervista e dyshes së famshme deri më tani është parë nga 50 milionë njerëz në gjithë botën. /Telegrafi/