Chelsea – Man Utd: Statistikat – parashikimi

Chelsea dhe Manchester United do të zhvillojnë derbin e javës në Premier League këtë të shtunë.

Dy skuadrat gjenden afër me njëra-tjetrën në tabelë, duke ndarë pozitat 4 dhe 5, me 20 pikë, respektivisht 19.

Të rejat nga skuadrat:

Cristiano Ronaldo është lënë jashtë skuadrës së Manchester United pasi refuzoi të hynte si zëvendësues gjatë fitores së të mërkurës ndaj Spurs.

Menaxheri Erik ten Hag ka të ngjarë të emërojë një skuadër të pandryshuar, ndërsa Harry Maguire dhe Anthony Martial janë të dy jashtë me lëndime përkatëse në kofshë dhe shpinë.

Lojtari i Chelseat, Conor Gallagher është shëruar nga sëmundja që e detyroi të largohej herët në barazimin në Brentford.

N’Golo Kante, Wesley Fofana dhe Reece James mbeten të gjithë jashtë fushës.

Statistika kokë-më-kokë:

– Chelsea është pa fitore në nëntë ndeshje në Premier League kundër Manchester United, duke barazuar gjashtë dhe duke humbur tre.
– Djajtë e Kuq janë të pamposhtur në gjashtë ndeshje si mysafir me Chelsean në të gjitha garat (3 fitore, 3 barazime).
– Asnjë ndeshje në Premier League nuk ka sjellë më shumë barazime sesa përballja mes Chelsea dhe Manchester United (25).

Chelsea
Chelsea është i pamposhtur në shtatë ndeshjet e tyre që kur Graham Potter mori drejtimin, duke fituar pesë.
Blutë janë gjithashtu të pamposhtur në tetë ndeshje të kampionatit në shtëpi dhe kanë fituar tre radhazi në Stamford Bridge.
Skuadra e Potter ka mbajtur tre porta të paprekura radhazi në Premier League. Ata pranuan në gjashtë ndeshje radhazi para kësaj ecurie.
Graham Potter – skuadra e të cilit Brighton fitoi 2-1 në Old Trafford në gusht – mund të bëhet trajneri i parë që mposht Manchester United me shumë klube në një sezoni të ligës, që kur Andy Aitken bëri me Middlesbrough dhe Leicester City në 1908-09.
Cesar Azpilicueta mund të barazojë Petr Cech me 333 paraqitje në Premier League për Chelsean.

Manchester United
Manchester United ka fituar tre nga katër ndeshjet e fundit si mysafir në Premier League, duke humbur tjetrën.
Djajtë e Kuq kanë pranuar të paktën katër gola në pesë nga 11 ndeshjet e tyre të fundit si mysafir.
Skuadra e Erik ten Hag ka luajtur vetëm dy ndeshje si mysafir kundër skuadrave në pjesën e parë të tabelës këtë sezon, duke humbur 4-0 nga Brentford dhe 6-3 në Manchester City.
United ka pësuar tre humbje radhazi në ligë në Londër, ecuria e tyre më e keqe në kryeqytet që kur humbën pesë nga prilli 1973 deri në janar 1974.
Marcus Rashford ka regjistruar pesë gola dhe dy asistime kundër Chelseat në të gjitha garat.
Rashford është dy gola larg shifrës së 100 të shënuara në të gjitha garat për Djajtë e Kuq.
Formacionet e mundshme:

Parashikim i ndeshjes: 1-1