Danimarka do të paraqitet me fanella për të protestuar ndaj Katarit

Përfaqësuesja e Danimarkës do të paraqitet me fanella të veçanta në kampionatin botëror “Katari 2022”. Futbollistët e Danimarkës do të veshin fanella që protestojnë ndaj të drejtave të njeriut të vendit pritës Katarit, me një opsion të zi të zbuluar, të mërkurën, për të nderuar punëtorët emigrantë që vdiqën gjatë punimeve të ndërtimit për turneun që nis në fund të muajit nëntor, raporton Koha.net.

“Ngjyra e zisë”, tha prodhuesi i fanellave “Hummel” në një postim në Instagram, duke lëshuar dizajnin e zi të zgjedhjes së tretë për Danimarkën. “Ndërsa ne mbështesim ekipin kombëtar danez gjatë gjithë rrugës, kjo nuk duhet të ngatërrohet me mbështetjen për një turne që ua ka kushtuar jetën mijëra njerëzve”.

Modelet duket se plotësojnë një premtim të bërë nga Federata e Futbollit e Danimarkës në nëntorin e kaluar për të bartur veshje me “mesazhe kritike” në turneun në Katar.

Megjithëse rregullat e FIFA-s për Kupën e Botës ndalojnë deklaratat politike në uniformën e ekipit, tri dizajnet e fanellave të Danimarkës të gjitha të kuqe, të bardha dhe tërësisht të zeza, duket se nuk përputhen me asnjë fjalë apo simbol që kanë një deklaratë të qartë. Logoja e ekipit kombëtar, logoja e kompanisë “Hummel” dhe ngjyrat e bardha dekorative – një tipar i famshëm i fanellës së Danimarkës që nga vitet 1980 – janë zbehur në të njëjtën ngjyrë si fanella.

“Ne nuk dëshirojmë të jemi të dukshëm gjatë turneut”, shtoi kompania “Hummel”. “Ne mbështesim ekipin kombëtar danez gjatë gjithë rrugës, por kjo nuk është njësoj si të mbështesim Katarin si një vend pritës”.

Danimarka, përfaqësuesja numër 10 në botë e renditur në ranglistën e FIFA-s, e cila arriti në gjysmëfinalet e Kampionatit Evropian vitin e kaluar, ka qenë një nga 32 ekipet e Kupës së Botës që ka më shumë gjasa të mbajë një qëndrim të fortë kundër Katarit. Federata daneze iu bashkua gjithashtu një fushate evropiane të nisur javën e kaluar që kapitenët të mbanin shiritat “One Love” në formë zemre, shumëngjyrësh në ndeshjet e Kupës së Botës. Katari, shteti i pasur me gaz, është kritikuar ashpër në dekadën e kaluar për trajtimin e tij ndaj punëtorëve emigrantë, kryesisht nga Azia Jugore, të nevojshëm për të ndërtuar stadiume, linja metroje, rrugë dhe hotele me vlerë dhjetëra miliarda dollarë.

Zyrtarët e Federatës daneze kanë marrë një rol udhëheqës në një grup federatash evropiane të futbollit që vizitojnë Katarin për të monitoruar progresin e reformave të premtuara në ligjet e punës. Danimarka në Kampionatin Botëror do të paraqitet në Grupin D. Në kuadër të fazës së grupeve, Danimarka do të përballet me kampionen në fuqi të botës, Francën, e cila zakonisht mban një fanellë blu të errët, Australinë, ngjyra e parë e së cilës është e artë, dhe Tunizinë, e cila vesh të bardhën. Orari i ndeshjeve të FIFA-s për turneun, e rendit Danimarkën si ekipin vendës me zgjedhjen e parë të ngjyrës vetëm për ndeshjen e saj hapëse më 22 nëntor kundër Tunizisë.