Dhjetë talentët që duhet të ndiqen me vëmendje në Euro 2020

Turneu ndërkombëtar gjithmonë ka një ose dy të rinjtë, që dinë të shkëlqejnë,  ndërsa edhe në këtë verë kur zhvillohet Euro 2020, mund të ketë të tillë. 

Marca ka zgjedhur 10 nga talentet më të mirë të turneut, duke përjashtuar emra si Jules Kounde dhe Phil Foden, që tashmë janë yje.

Dhjetë të zgjedhurit janë nga dhjetë kombëtare të ndryshme.

Adam Hlozek (Republika Çeke / Sparta Pragë)

Data e lindjes: 25/7/2002. Ndeshjet me kombëtare: 3. Golat: 0.

Pavarësisht se është vetëm 18 vjeç, Hlozek shënoi 15 gola në 19 ndeshje për Sparta Pragë dhe ishte golashënuesi më i mirë në elitën çeke.

Mykola Shaparenko (Ukrainë/Dinamo Kiev)

Data e lindjes: 4/10/1998. Ndeshjet ndërkombëtare: 12. Golat: 0.

‘Grealish ukrainas’ kontribuoi me katër gola dhe katër asistime te skuadra e Mircea Lucescu që fitoi ligës dhe kupës. Stili i Shaparenkos nuk është ai i një lojtari tipik ukrainas.

Jude Bellingham (Angli/Borussia Dortmund)

Data e lindjes: 29/6/2003. Ndeshjet ndërkombëtare: 4. Golat: 0.

Anglia ka shumë talente të rinj aktualisht, dhe i fundit që ka lënë gjurmë është Bellingham. 17-vjeçari shfaqi talentin e tij te Borussia Dortmund në sezonin e tij të parë.

Giacomo Raspadori (Itali/Sassuolo)

Data e lindjes: 18/2/2000. Ndeshjet me kombëtare: 1. Golat: 0.

Sulmuesi i ri i Sassuolo përfundoi sezonin 2020/21 në Serie A, duke shënuar pesë gola dhe duke siguruar dy asistime në nëntë ndeshjet e tij e fundit në Serie A.  Raspadori nuk është numri juaj tipik 9, pasi mund të luajë edhe një krahë.

Ryan Gravenberch (Holanda/Ajax)

Data e lindjes: 16/5/2002. Ndeshjet me kombëtare: 5. Golat: 1.

Pasi ka bërë 61 paraqitje me ekipin e parë të Ajaxit në moshën 19 vjeç, Gravenberch ka treguar aftësi, duke u përmirësuar vit pas viti. Ai tani mund të ndezë në Euro 2020 për Holandën, ndërsa konsiderohet si Paul Pogba i ri.

Sasa Kalajdzic (Austri/Stutgart)

Data e lindjes: 7/7/1997. Ndeshjet me kombëtare: 7. Golat: 3.

23-vjeçari Stuttgart që luan si Nr.9 është lojtari më i gjatë në Euro 2020, pasi është dy metra i gjatë. Përkundër gjatësisë së tij, Kalajdzic është gjithashtu shumë i mirë me këmbët e tij, si Zinedine Zidane dhe Zlatan Ibrahimovic.

Jeremy Doku (Belgjikë / Rennes)

Data e lindjes: 27-5-2002. Ndeshjet me kombëtare: 8. Golat: 2.

Belgjika është shumë e fortë në sulm, por Doku mund të ketë rolin nga stoli. Rennes i pagoi Anderlechtit plot 26 milionë euro në verën e kaluar.

Nuno Mendes (Portugali/Sporting)

Data e lindjes: 19/6/2002. Ndeshjet me kombëtare: 5. Golat: 0.

Nuk do të vonojë shumë dhe mbrojtësi i majtë 18-vjeçar do të jetë një emër i famshëm, pas disa paraqitjeve të mëdha me Sporting Lisbonën. me Manchester City dhe Real Madrid janë të interesuar për, por ai ka një klauzolë lirimi prej 70 milionë euro.

Jamal Musiala (Gjermani/Bayern Munich)

Data e lindjes: 26/2/2003. Ndeshjet me kombëtare: 3. Golat: 0.

Gjermania e fitoi luftën me Anglinë për të siguruar Musialan. Ai shënoi shtatë gola dhe dha një asistim në 1,458 minuta të zhvilluar në fushë.

Pedri (Spanjë / Barcelona)

Data e lindjes: 25/11/2002. Ndeshjet me kombëtare: 4. Golat: 0.

Emri më i njohur në këtë listë për tifozët e La Ligas. Pedri erdhi në ekipin e Barcelonës si një 18-vjeçar, por ishte aq komod sa luajti sikur të ishte 10 vjet më i madh.

“Më pëlqen Pedri, ka qetësi, përulësi dhe ekuilibër”, ka thënë Luis Enrique për talentin. /Telegrafi/