Dietologët zbulojnë se cilat ushqime ulin presionin e lartë të gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një gjendje e zakonshme dhe krejtësisht e padëmshme, dhe në qarqet mjekësore shpesh njihet si një vrasës i heshtur. Gjegjësisht, duke pasur parasysh se është e vështirë të vërehet që në fillim, në shumicën e rasteve zbulohet kur dëmtimi në trup tashmë ka ndodhur.

Përveç marrjes së medikamenteve të përshkruara, dietologët zbulojnë se ka edhe ushqime të caktuara që ndihmojnë këdo me presion të lartë të gjakut, transmeton Klankosova.tv.

Gjegjësisht, falë përbërjes së tyre, këto ushqime janë vërtetuar se mbajnë një nivel normal të presionit të gjakut, por me konsum të rregullt mund të kontribuojnë në uljen e presionit të gjakut tek njerëzit që kanë probleme me të, transmeton Klankosova.tv.

Sipas Healthline, përcjell Index.hr, ushqimet që dietologët rekomandojnë t’i konsumoni sa më shpesh të jetë e mundur janë:

Agrumet

Salmoni dhe peshq të tjerë yndyrorë

Farat e kungullit

Fasulet

Manaferrat

Amaranti

Fëstëku

Karrota

Selino

Domatja

Brokoli

Kosi grek

Farat chia

Spinaqi