Elon Musk është edhe një herë personi më i pasur në botë

Elon Musk u bë personi më i pasur në botë përsëri, sipas Bloomberg.

Elon Musk mposhti edhe një herë Jeff Bezos për të rimarrë titullin e personit më të pasur në planet të hënën, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, falë një rritje të aksioneve të Teslas.

Bloomberg tani vlerëson pasurinë e Musk në 182 miliardë dollarë, me Bezos prapa në 181 miliardë dollarë, transmeton Telegrafi.

Musk – CEO i Tesla, SpaceX dhe disa ndërmarrjeve të tjera – u ngrit në krye të listës ndërsa rritja e aksioneve në vazhdim e Tesla rriti pasurinë e tij me më shumë se 3 miliardë dollarë të hënën.

Një rënie e aksioneve të Tesla-s në fund të shkurtit i dha Bezos epërsinë, por çmimi i aksioneve të prodhuesit të makinave është ngritur në qiell me më shumë se 25%.

Luhatjet e përditshme në aksionet e Tesla dhe Amazon nënkuptojnë që dy miliarderët kërcejnë rregullisht mbi njëri-tjetrin për të rikthyer titullin “më i pasur në botë”.

Fitimi ose humbja e një shume prej dhjetë shifrash që do të ndryshonte jetën për çdo person normal është vetëm një ditë tjetër në jetën e CEO-ve të dy prej kompanive më të mëdha të Amerikës. Për shkak se shumica e tyre është e lidhur drejtpërdrejt me kapitalin e vet, pak nga pasuria e tyre është në para të gatshme të harxhueshme.

Të dy drejtuesit kanë parë ‘tullumbacen’ e tyre të pasurisë të rritet në mënyrë dramatike në vitet e fundit ndërsa aksionet e Amazon dhe Tesla janë ngritur në qiell në lartësi të jashtëzakonshme. Çmimi i aksioneve të Tesla u rrit me më shumë se 700% vetëm në vitin 2020, duke bërë që Musk të fitojë gati 140 miliardë dollarë ndërsa pandemia i largoi miliona njerëz nga puna dhe vrau qindra mijëra në SHBA, sipas Bloomberg. /Telegrafi/