Eminem i thotë republikanit Ramaswamy të ndalojë së përdoruri këngët e tij në fushatë elektorale

Avokatët e Eminem i kanë dërguar një letër kandidatit presidencial republikan Vivek Ramaswamy duke i kërkuar që të ndalojë së përdoruri këngët e tij.

Letra vjen më shumë se një javë pasi sipërmarrësi i bioteknologjisë dha një shfaqje të improvizuar të “Lose Yourself” në Panairin Shtetëror të Iowa-s.

Letra, e datës 23 gusht, u dërgua nga kompania diskografike e Eminem, BMI.

Ramaswamy po konkurron për të rrëzuar Donald Trump si kandidati i supozuar republikan për vitin 2024.

Një zëdhënëse e Ramaswamy tha se ai do të përmbushë kërkesën e Eminem, emri i vërtetë i të cilit është Marshall Mathers III.

Letra thotë se kompania “mori një komunikim nga” Eminem që kundërshtonte përdorimin e “kompozimeve muzikore” të tij nga republikani.

“BMI do të konsiderojë çdo performancë të veprave të Eminem nga fushata Vivek 2024 nga kjo datë e tutje si një shkelje materiale” të licencës së saj, shton ajo.

Duke iu referuar një lirike të Eminem, zëdhënësja e fushatës Tricia McLaughlin tha në një deklaratë për mediat amerikane: “Vivek sapo u ngjit në skenë dhe u lirua”.

“Për hidhërimin e popullit amerikan, ne do të duhet t’ia lëmë repimin në hije të vërtetë.”

Dërgimi i politikanëve për të ndaluar dhe hequr dorë nga letrat për zgjedhjet e këngëve të fushatës së tyre është kthyer në një traditë në politikën amerikane.

Trump mori dhjetëra letra nga yjet diskografike – duke përfshirë Rolling Stones, Queen, Adele dhe Pharrell Williams – duke e informuar atë se nuk kishte leje për të përdorur muzikën e tyre në fushatë dhe ngjarje presidenciale.

Në vitin 2008, Foo Fighters foli kundër republikanit John McCain për përdorimin e këngës së tyre My Hero gjatë garës së tij presidenciale dhe Jackson Browne ngriti padi kundër fushatës për ta detyruar atë të ndalonte përdorimin e këngës “Running on Empty”./Sinjali