Ish-drejtori i CIA-s tregon se çka e pret Rusinë nëse përdoren armët bërthamore!

Një ish-drejtor i CIA-s paralajmëroi se SHBA-ja dhe aleatët e NATO-s do të shkatërronin forcat ruse nëse presidenti rus Vladimir Putin përdor armë bërthamore në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, David Petraeus u shfaq të dielën në ‘This Week’ të ABC, ku tha se kërcënimet bërthamore nga Putin duhet të merren seriozisht dhe se sundimtari është ‘i dëshpëruar’ pasi ‘realiteti i fushëbetejës me të cilin përballet është i pakthyeshëm’.

Putin nënshkroi një dekret në fillim të kësaj jave për të aneksuar ilegalisht pjesë të Ukrainës.

Megjithatë, disa ditë më vonë, Rusia u detyrua të tërhiqte trupat nga Lyman-i me rëndësi strategjike – i vendosur në një nga katër rajonet ukrainase që Rusia aneksoi.

Ndërsa nënshkroi dekretin, Putin “dënoi Perëndimin ‘satanik’” dhe u zotua të përdorë të gjithë fuqinë e Kremlinit për të mbrojtur territorin e ri të Rusisë.

Deklarata u pa gjerësisht si një kërcënim bërthamor.

“Hipotetikisht, ne do të përgjigjeshim me një reagim kolektiv të NATO-s, e cila do të shkatërronte të gjitha forcat kolektive ruse që mund të vërehen dhe identifikohen në fushëbetejë në Ukrainë dhe Krime, si dhe çfarëdo anije në Detin e Zi”, tha ai.

Dhe Petraeus tha se, edhe pse Ukraina nuk është një vend i NATO-s, një ‘përgjigje e SHBA-së dhe NATO-s’ do të ishte e nevojshme.

Ai i tha prezantuesit Jonathan Karl se gjasat që rrezatimi nga një armë bërthamore do të shtrihej në një vend të NATO-s ndoshta mund të interpretohet si një sulm ndaj një anëtari të NATO-s.

“Kjo është aq e tmerrshme sa duhet të ketë një përgjigje – nuk mund të mbetet pa përgjigje”.

Ukraina pretendoi kontrollin e plotë të qendrës logjistike lindore të Lyman të dielën.

Ky është fitimi më i rëndësishëm në fushën e betejës nga Rusia në javët e fundit, duke ofruar një stacion të mundshëm për sulme të mëtejshme në lindje, ndërsa rrit presionin e mëtejshëm mbi Kremlinin.