Ministria e Shëndetësisë e Gazës: Më shumë se 8 mijë njerëz të vrarë, duke përfshirë 3,342 fëmijë

Operacionet tokësore të Izraelit filluan të premten, pas disa javësh bombardimi të Gazës me sulme ajrore pas sulmeve terroriste të Hamasit në Izrael më 7 tetor, të cilat lanë më shumë se 1400 njerëz të vdekur dhe më shumë se 200 të tjerë pengje. Pamjet satelitore tregojnë dëme të përhapura nga sulmet izraelite; Ministria e Shëndetësisë e Gazës e kontrolluar nga Hamasi thotë se më shumë se 8,000 njerëz, përfshirë 3,342 fëmijë, janë vrarë dhe se shumë të tjerë janë plagosur. OKB-ja thotë se po strehon më shumë se 600,000 njerëz të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.

Ushtria izraelite të dielën sinjalizoi një sulm më të rëndë në Gaza në luftën e saj kundër Hamasit, duke njoftuar një zgjerim të pushtimit tokësor në enklavën e goditur palestineze, ndërsa Presidenti Biden i kërkoi udhëheqësit izraelit që “menjëherë dhe në mënyrë të konsiderueshme” ta rrisë sasinë e ndihmave humanitare që rrjedhin në dhe t’i jepet përparësi mbrojtjes së civilëve atje.

Prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, Karim Khan, ka thënë se GJPN-ja ka “hetime aktive në vazhdim” mbi krimet e dyshuara të luftës në Izrael, Gaza dhe Bregun Perëndimor. Duke shtuar se “Nuk duhet të ketë asnjë pengesë që furnizimet me ndihma humanitare të shkojnë për … civilët.”

Jordania i ka kërkuar SHBA-së t’i vendosë sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot për ta forcuar mbrojtjen e saj kufitare mes tensioneve të shtuara rajonale, tha të dielën një zëdhënës i ushtrisë jordaneze.

Autoriteti palestinez nuk do të kthehet në qeverisjen e Gazës pas konfliktit Izrael-Hamas pa një marrëveshje gjithëpërfshirëse që përfshin Bregun Perëndimor në një shtet palestinez, ka thënë kryeministri i autoritetit palestinez. Zyrtarët civilë dhe ushtarakë izraelitë kanë thënë se plani i tyre për përfundimin e luftës së Gazës është që të ketë një formë të autoritetit kalimtar ta sundojë territorin, ndoshta duke përfshirë shtetet arabe.

Izraeli ka thirrur ambasadorin rus për të paraqitur një protestë në pritjen e javës së kaluar në Moskë të një delegacioni nga Hamasi pas sulmeve të tij të 7 tetorit kundër Izraelit. Ftesa e Hamasit “dërgon një mesazh që legjitimon terrorizmin kundër izraelitëve”, tha në një deklaratë ministria e jashtme e Izraelit, duke cituar stafin e saj të lartë t’i kishte thënë ambasadorit Anatoly Viktorov.

Mijëra banorë të Gazës janë futur në magazinat e OKB-së të dielën, duke rrëmbyer miell dhe sende të tjera esenciale në një shenjë se ata kishin arritur “pikën e thyerjes”, tha Agjencia Palestineze e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNRëA). “Kjo është një shenjë shqetësuese se rendi civil ka filluar të prishet pas tri javësh lufte dhe pas një rrethimi të ngushtë në Gaza”, tha UNRëA në një deklaratë.

Médecins Sans Frontières ka dërguar 26 tonë furnizime mjekësore në një avion të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Egjipt. “Furnizimet mjekësore mund të mbulojnë nevojat për 800 ndërhyrje kirurgjikale dhe janë të destinuara për objektet e kujdesit shëndetësor në Gaza në bashkëpunim me autoritetet lokale shëndetësore,” tha MSF.

Numri i fëmijëve të vrarë në Gaza në tri javët e fundit e ka tejkaluar numrin vjetor të fëmijëve të vrarë në zonat e luftës që nga viti 2019, tha të dielën Save the Children. “Me 1000 fëmijë të tjerë të raportuar të zhdukur në Gaza të supozuar të varrosur nën rrënoja, numri i të vdekurve ka të ngjarë shumë më i lartë”, shtoi ai./The Guardian