Nëna ia dërgon djalit drogën në burg, kapet në flagrancë nga oficerët korrektues në Dubravë

Varësia nga droga në Kosovë sa vjen e shtohet dhe kjo dëshmohet çdo ditë me kapjen dhe arrestimin e dhjetëra personave konsumues të substancave narkotike. Por kjo dukuri nuk po i mban imun as personat që janë prapa grilave. Sikleti për të konsumuar drogë po i detyron ata që të kërkojnë nga të afërmit të veprojnë kundërligjshëm, për t’iu dërguar sasi të ndryshme të narkotikëve, raporton Gazeta Sinjali.

Një rast i tillë është zbuluar dje në Qendrën Korrektuese në Dubravë, pasi një grua që kishte dërguar disa gjëra për djalin e saj i cili vuan dënimin me burgim në këtë qendër, u kap në flagrancë me sasi të substancës së dyshuar narkotike të llojit marihuanë.

Burimet e Gazetës Sinjali brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se oficerët korrektues pasi kanë vërejtur se mund të ketë diçka të kundërligjshme, kanë bërë një kontroll të detajuar ku në atletet e të burgosurit janë gjetur rreth 20 toptha me marihuanë.

E dyshuara është shoqëruar në stacion policor dhe është intervistuar në praninë e avokatit mbrojtës, ku ka dhënë dëshminë e saj lidhur me rastin.

Pas përfundimit të procedurave policore, Prokurori i Shtetit ka urdhëruar që ajo të hetohet në liri për veprën penale ‘Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge’./Sinjali