Pesë zakonet e thjeshta që duhet të ndiqni për të jetuar deri në moshën 100-vjeçare

Kush thotë se duhet të prisni derisa të rriteni për të filluar të mendoni për plakjen mirë?

Nuk është kurrë herët për të filluar zbatimin e zakoneve që rrisin jetëgjatësinë në rutinën tuaj të përditshme.

Më poshtë janë radhitur pesë zakone të thjeshta që mund t’i zgjidhni tani që mund t’ju rrisin jetëgjatësinë tuaj, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Hani mirë për një jetë të gjatë

Nuk është hera e parë që një dietë mesdhetare reklamohet për përfitimet e saj shëndetësore.

Të ngarkuar me fruta, perime, vaj ulliri dhe peshk, ndjekja e kësaj diete mund të shtojë vite në jetën tuaj, sugjeron një studim 20-vjeçar i kryer nga studiuesit në Universitetin e Barcelonës.

Mos harroni pesë shtyllat e stërvitjes

Është e lehtë të filloni të lëvizni më pak me kalimin e moshës, por zbatimi i zakonit për të ushtruar vazhdimisht në të 20-at dhe 30-at mund t’ju përgatitë për jetën.

Cilado qoftë mosha juaj, trajneri personal dhe shkencëtari i sportit, Luke Worthington, i tha Insajderit se “rreth pesë ‘shtylla të fitnesit’ të gjithë do të bënim mirë të kujtonim të përfitojmë sa më shumë nga ushtrimet tona”,:

-Forca

-Fitnes kardiovaskular

-Lëvizshmëria

-Përbërja e trupit

-Mirëqenia emocionale

Vendosni shëndetin e zemrës suaj të parë

Kardiologia, Nicole Harkin vlerësoi se cilat zakone mund të zbatoni më herët në jetën tuaj për të jetuar më gjatë.

Ajo shpjegoi: “Zgjedhjet dhe zakonet e jetesës që zhvillon tani mund të kenë një ndikim të madh në shëndetin e zemrës në të ardhmen. Në veçanti, nëse keni një histori të fortë familjare të sëmundjeve të zemrës, është e rëndësishme të vendosni themelet për një plan proaktiv të shëndetit të zemrës tani”.

Kujdesuni për lëkurën tuaj

Diçka aq e vogël sa vendosja e kremit të diellit çdo ditë – dhe veçanërisht në ditët me diell – mund t’ju mbrojë shumë nga kanceri i lëkurës, i cili vret mijëra britanikë çdo vit.

Këtë vit u raportua se rastet e melanomës kishin arritur nivele rekord në Mbretërinë e Bashkuar dhe pritet të dyfishohen përsëri deri në vitin 2040.

Mbroni trurin tuaj

Kujdesi për trurin tuaj mund të tingëllojë si diçka e padobishme, por kryerja e shumë prej aktiviteteve të listuara tashmë më sipër mund të jetë në të vërtetë shumë e dobishme.

Dale Bredesen, një studiues i neuroshkencës në Institutin Buck për Kërkimin mbi Plakjen në Kaliforni tha se përmirësimi i shëndetit të trurit është i lidhur me rritjen e shëndetit të të gjithë trupit tuaj.

Dieta juaj mund të luajë një rol të madh, kështu që ai rekomandoi të hani shumë bimë – veçanërisht perime kryqëzuese si brokoli dhe lakra jeshile – dhe të minimizoni marrjen e ushqimeve ultra të përpunuara.