Rishi Sunak është kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar

Rishi Sunak tanimë është kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar.
Sipas mediave britanike, kryeministri i ardhshëm i Mbretërisë së Bashkuar do të jetë Rishi Sunak pasi ai ishte i vetmi kandidat ende në garë për të arritur 100 nominime nga deputetët.

Penny Mordaunt u largua në minutën e fundit pasi nuk arriti të fitonte mbështetjen e mjaftueshme të kolegëve parlamentarë.
Kjo është bërë e ditur nga mediat britanike dhe lajmi vjen një ditë pasi rivali i tij Boris Johnson u largua nga gara, përcjell Telegrafi.

Johnson theksoi një ditë më parë se ai nuk mund të bashkonte më partinë e tyre pas një prej periudhave më të trazuara në historinë politike britanike.
Sunak, 42-vjeçari ish-ministër i financave, emërohet udhëheqës për të zëvendësuar Liz Truss, duke u bërë kryeministri i tretë e Britanisë në më pak se dy muaj.

Multi-milioneri do të përballet me një nga sfidat më të frikshme, të ngarkuara me rindërtimin e reputacionit fiskal të Britanisë përmes shkurtimeve të thella të shpenzimeve ndërsa ajo rrëshqet në një recesion, e shtyrë nga rritja e normave të energjisë, ushqimit dhe hipotekave.

Ai do të kryesojë gjithashtu një parti që ka kaluar nga një krizë në tjetrën në muajt e fundit, e ndarë keq përgjatë vijave ideologjike dhe një vend që po bëhet gjithnjë e më i zemëruar me sjelljen e politikanëve të tij.

“Mbretëria e Bashkuar është një vend i madh, por ne përballemi me një krizë të thellë ekonomike”, tha Sunak në një deklaratë duke deklaruar kandidaturën e tij të dielën. /Telegrafi/