Sunak: Kryeministri më i ri britanik që nga 1812-ta

Në moshën 42-vjeçare, Rishi Sunak do të jetë kryeministri i parë britanik aziatik i Mbretërisë së Bashkuar.

Ai do të jetë kryeministri i 57-të i vendit, kryeministri më i ri që kur Lord Liverpool erdhi në detyrë në vitin 1812 dhe mori këtë detyrë për herë të parë si deputet deri në kryeministër në kohët moderne, duke marrë vetëm shtatë vjet.

Duke supozuar se dorëzimi do të ndodhë nesër, Liz Truss do të jetë kryeministre për shtatë javë, ose 49 ditë.
Ai ka fituar pasi kandidoi për herë të dytë këtë vit. Ai humbi nga Liz Truss në shtator, por ajo dha dorëheqjen gjashtë javë më vonë. Në garën e fundit të lidershipit, Sunak mori mbështetjen e kolegëve të tij deputetë herët dhe shpejt.

Ai kapërceu 100 nominimet që i duheshin shumë përpara afatit – duke përfshirë nga deputetët që më parë kishin mbështetur Truss ose Boris Johnson.
Sunak u përplas me ish-kryeministren gjatë garës së mëparshme drejtuese, duke pretenduar se plani i saj për të marrë hua gjatë një krize inflacioni ishte një “përrallë” që do ta zhyste ekonominë në kaos.

Prindërit e tij erdhën në Mbretërinë e Bashkuar nga Afrika Lindore dhe janë të dy me origjinë indiane. Sunak u lind në Southampton në vitin 1980, ku babai i tij ishte mjek i përgjithshëm dhe nëna e tij drejtonte një farmaci. Ai tani është vendosur të jetë kryeministri i parë britanik aziatik.

Sunak u zgjodh për herë të parë si deputet më 2015 – për Richmond në Yorkshire veriore – por u ngrit shpejt dhe u bë ministër i financave – ose kancelar – në shkurt 2020 nën Boris Johnson.
Si kancelari i Johnson, Sunak ishte pas ndihmës financiare gjatë bllokimeve – duke përfshirë pagesat e pushimit dhe skemën “Eat Out to Help Out” për restorantet.

Gruaja e tij është Akshata Murthy, vajza e miliarderit indian Narayana Murthy. Vetë zoti Sunak ka punuar për bankën e investimeve Goldman Sachs dhe në dy fonde mbrojtëse. The Sunday Times Rich List vlerëson se pasuria e çiftit është eth 730 milionë funte.

Gjatë verës, doli që Akshata Murthy nuk ka paguar asnjë taksë në Mbretërinë e Bashkuar për fitimet e mëdha jashtë vendit – gjë që është e ligjshme.
Sunak mbrojti gruan e tij duke thënë: “Të njollosh gruan time për të më sulmuar mua është e tmerrshme” – por përfundimisht ajo pranoi të fillonte të paguante taksa shtesë.
Në vitin 2016, ai i tha një grupi nxënësish se ai fillimisht donte të bëhej një kalorës Jedi kur të rritej. Filmi i tij i preferuar Star Wars është Perandoria Strikes Back.