Danas: Sot është “Dita e D” për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Takimi në kuadër të Procesit të Berlinit është i rëndësishëm sepse do të vazhdojë atë për të cilën u angazhuan liderët e rajonit në samitin e Procesit të Berlinit dy vjet më parë në Sofje, që është krijimi i Tregut të Përbashkët Rajonal (CRM).

Në të ardhmen do të jetë interesante të shihet se si funksionojnë paralelisht CRM dhe Open Balkans, thotë për Danas Sofija Popović, gazetare e portalit European Western Balkans.

Siç raporton Danas, Serbia në takim do të përfaqësohet nga një delegacion i kryesuar nga kryeministrja Ana Brnabiq. Në takim do të marrin pjesë edhe pesë krerët e tjerë të qeverive të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ish-mikpritësit e samitit të Procesit Ballkanik që nga viti 2014, disa anëtarë të Bashkimit Evropian nga rajoni, si dhe më të lartët. Aty do të jenë zyrtarë të organizatave rajonale dhe ndërkombëtare”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimeve, Samiti i Procesit të Berlinit të këtij viti do të hapet nga kancelari gjerman Olaf Scholz.
Popović kujton se megjithëse Plani i Veprimit u nënshkrua në nëntor 2020, i cili duhej të përmbyllte dhe integronte gjithçka që ishte punuar me vite në kuadër të Procesit të Berlinit, liderët e Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë intensifikuan aktivitetet rreth Ballkan i hapur, iniciativa identike me CRM.

Siç shton ai, takimi i së enjtes është gjithashtu i rëndësishëm sepse do të nënshkruhen tre marrëveshje për mobilitetin në rajon, të cilat çojnë në qëllimin përfundimtar të formimit të Tregut të Përbashkët Rajonal.

Vazhdimi i procesit të Berlinit, i cili u krijua si një iniciativë personale e ish-kancelares gjermane, Angela Merkel, është gjithashtu domethënëse, sepse do të shohim realisht që autoritetet e reja në Gjermani janë të përkushtuara ndaj kësaj nisme.

Siç raporton France Presse, duke iu referuar burimeve në qeverinë gjermane, Berlini paralajmëroi Serbinë se afërsia e saj me Rusinë mund të komplikojë qasjen e saj ndaj BE-së.

Para samitit, shtypi gjerman i kushtoi disa rubrika Serbisë. Pra, “Frankfurter Algemeine Zeitung” shkruan se nuk ia vlen të kushtëzohet Serbia me ndërprerjen e negociatave për anëtarësim me BE-në, sepse anëtarësimi në BE është po aq realist sa të shkosh në Mars, por se udhëtimi pa viza është tjetër çështje.

Kohët e fundit, shpesh janë dëgjuar akuza se Serbia “po përpiqet të destabilizojë BE-në me urdhër të Rusisë”, duke lejuar qëllimisht njerëz nga India, Tunizia, Burundi apo Kuba të hyjnë në vend pa viza, në mënyrë që ata të mund të shkojnë në BE dhe të kërkojnë azil.

Por siç shkruan Frankfurter Algemaine: “Dyshimet për Serbinë janë të kuptueshme, por në këtë rast të paqëndrueshme”.

Gazeta thekson se qëllimi kryesor i presidentit serb Aleksandar Vuçiq është që të “forcojë pushtetin e tij.

Burimet e Welt thonë se Berlini kërkon që Serbia të vendosë ose të anëtarësohet në BE ose të jetë partnere me Rusinë.

“Domosdoshmëria e vendimit po rritet në funksion të zhvillimit gjeopolitik”, ka thënë një përfaqësues i paidentifikuar i Qeverisë.

Para samitit, në Berlin u mblodhën një numër i madh ekspertësh nga rajoni dhe politikanë dhe po zhvillohet diplomaci e gjallë në lidhje me Ballkanin.

Procesi i Berlinit është një iniciativë që mbështet bashkëpunimin rajonal në Ballkanin Perëndimor dhe plotëson politikën e zgjerimit të Bashkimit Evropian. Ajo u iniciua nga Gjermania në Samitin e Berlinit në 2014.