Këto janë 16 ekipet më të mira në Ligën e Kampionëve të cilat ndahen në vazo

Pas ndeshjeve të bukura dhe rezultateve mahnitëse në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, tashmë na presin përballje edhe më të jashtëzakonshme.

Real Madridi është skuadra e vetme spanjolle që është kualifikuar tutje, pasi Sevilla, Barcelona dhe Atletico Madrid janë eliminuar.

Vetëm gjermanët dhe anglezët kanë nga katër klube të mbetura në garë.

Këto janë 16 skuadrat që janë kualifikuar në 1/16 e Ligës së Kampionëve:

Spanjë: Real Madridi.
Anglia: Liverpool, Chelsea, Tottenham dhe Manchester City .
Itali: Napoli, Inter dhe AC Milan.
Gjermani: Bayern Munich, Eintracht Frankfurt, RB Leipzig dhe Borussia Dortmund .
Francë: PSG.
Belgjikë: Club Brugge.
Portugali: Porto dhe Benfica.

Vazo e parë

Napoli (ITA)

Porto (POR)

Bayern Munich (GJER)

Tottenham (ANG)

Chelsea (ANG)

Manchester City (ANG)

Real Madrid (SPA)

Benfica (POR)


Vazo e dytë

Liverpool (ANG)

Club Brugge (BEL)

Inter (ITA)

Eintracht Frankfurt (GJER)

Borussia Dortmund (GJER)

RB Leipzig (GJER)

PSG (FRA)

Milan (ITA)

Kur është shorti i fazës së eliminimit direkt në Ligën e Kampionëve?

Shorti për fazën e eliminimit direkt i 16 më të mirave të Ligës së Kampionëve do të hedhet të hënën më 7 nëntor në orën 12:00 në Shtëpinë e Futbollit Evropian në Nyon të Zvicrës.

Gjithashtu, duhet theksuar se dy ndeshjet e para të fazës së eliminimit direkt që dalin nga shorti do të luhen më 14/15 dhe 21/22 shkurt të parat, ndërsa ndeshjet e dyta do të luhet më 7/8 dhe 14/15 mars. 2023. /Telegrafi/