Modeli më i ri i Nokia: Pa mundësi fotografimi por me një bateri që mund të zgjasë një muaj

Telefonat celularë të sotëm janë shumë më tepër se telefonat e zakonshëm dhe shumica e njerëzve i përdorin të paktën për telefonata dhe mesazhe. Ata përdoren kryesisht për të shfletuar në internet, për të shfletuar rrjetet sociale, për të bërë foto, për të parë video, për të dëgjuar muzikë, për t’i përdorur për navigim dhe të ngjashme.

Se sa janë bërë njerëzit të varur prej tyre mund të shihet më së miri nga opsioni i përdorimit të ekranit, i cili tregon se sa orë në ditë kalojmë para ekraneve. Në disa raste shifrat janë të pabesueshme dhe janë më shumë se 5-6 ose më shumë orë në ditë.Kjo është arsyeja pse nuk janë të rralla komentet e njerëzve që pranojnë se sa të varur janë bërë nga telefonat e tyre dhe se si do të dëshironin ta reduktonin sasinë e kohës që kalojnë me ta.

Nëse ende dëshironi të jeni në gjendje të komunikoni me familjen dhe miqtë, por nuk dëshironi të kaloni kaq shumë kohë me ekranet, kompania HMD Global, e cila ka një licencë për markën Nokia, prezantoi dy pajisje të reja vetëm për këtë qëllim.

Fjala është për pajisjet e vjetra të shkollës, telefonat që i kemi përdorur përpara se të gjithë të mbanin telefona të mençur në xhepat e tyre dhe të cilët kryesisht janë të destinuar për thirrje dhe për të dërguar mesazhe.

Nokia 130 dhe 150 u prezantuan për herë të parë nga HMD Global në vitin 2016, dhe këtë javë u prezantua një gjeneratë e re e këtyre pajisjeve. Sigurisht, nuk duhet të prisni shumë prej tyre, por duken si pajisje perfekte për ata që, të paktën pjesërisht, duan të heqin qafe telefonat inteligjentë, kështu që për shembull duan të bëjnë një pushim nga ekrani pas punës, por ata ende kanë nevojë për një telefon celular me të cilin mund të bëjnë një telefonatë ose të dërgojnë një SMS.

Nokia 150 vjen me një dizajn më modern në krahasim me paraardhësin e tij, ai ka një ekran 2.4 inç QVGA, një kamerë kryesore me një rezolucion prej 0.3MP (rezultatet e së cilës, natyrisht, nuk mund të krahasohen as me kamerat e telefonave të mençur modernë), ka një altoparlant dhe një bateri (të zëvendësueshme) me kapacitet 1450 mAh që mund të përballojë deri në 20 orë kohë bisede dhe deri në 30 ditë në gatishmëri.

Por kjo nuk është e gjitha. Ky model gjithashtu e suporton radion FM, MP3 player, ka dalje për kufje dhe kartë memorie microSD me kapacitet 32 ​​GB. Sigurisht, nuk funksionon në Android, por në sistemin operativ S30+ të Nokia-s dhe është një telefon 2G. Çmimi nuk dihet ende, por në Gizmodo thonë se do të duhet të paguhen rreth 50 dollarë për këtë pajisje.

Nokia 130 vjen me pothuajse të njëjtat performanca, por ndryshe nga Nokia 150, kjo pajisje nuk ka kamerë dhe vjen me një altoparlant të madh në pjesën e pasme të telefonit. Të dy modelet janë rezistente ndaj pluhurit dhe ujit, por nuk janë plotësisht të papërshkueshëm nga uji dhe, natyrisht, kanë një tastierë fizike.

Edhe pse nuk duhet të presim shumë interes për këto pajisje, kohët e fundit ky lloj telefoni po bëhet gjithnjë e më i popullarizuar në mesin e përdoruesve më të rinj që duan ta reduktojnë varësinë e tyre nga smartfonët dhe ekranet në përgjithësi./Dnevnik.hr