Pse po rriten rastet me coronavirus pavarësisht vaksinimeve në Evropë?

Në të gjithë Bashkimin Evropian, rastet e COVID-19 kanë filluar të rriten në mënyrë të qëndrueshme, nga 200 për milion në mes të shkurtit në 270 për milion fundjavën e kaluar.

Ky nivel është ende shumë larg rekordit të BE-së prej 490 për milion në muajin nëntor, por megjithatë është një trend shqetësues.

“Ne jemi të lodhur nga të gjitha, por jemi të vendosur gjithashtu”, tha një mjek në një spital italian për Al Jazeera, duke folur në kushte anonimiteti.

Shumica e rajoneve në Itali, përfshirë Romën dhe Milanon, tani janë klasifikuar si me rrezik të lartë dhe do të ketë një bllokim kombëtar tre ditor gjatë Pashkëve, transmeton Telegrafi.

“Ne ishim në një periudhë të stabilitetit relativ rreth dhjetorit dhe janarit, por tani shifrat po përkeqësohen përsëri shumë shpejt”, tha mjeku.

Në spitalin e saj të madh në Italinë qendrore, ka shqetësime në lidhje me moshën mesatare dhe gjendjen mjekësore të pacientëve të fundit me COVID-19 – shumë kanë vërejtur një ndryshim. Nuk janë më kryesisht njerëz të moshuar me sëmundje themelore në lagje, por edhe 50-vjeçarë plotësisht të shëndetshëm më parë. “Është një situatë drastike”, tha ajo.

Në të gjithë Evropën Lindore, gjithashtu, në vende të tilla si Hungaria, Sllovakia, Polonia dhe Republika Çeke, shifrat e infeksionit me coronavirus po rriten.

Më shumë lloje infektive, shtrirje të ngadaltë të vaksinave

Vitin e kaluar, Italia u bë epiqendra perëndimore e pandemisë kur virusi u rrit për herë të parë në të gjithë Evropën, dhe imazhet e kamionëve ushtarakë në Bergamo që mbanin trupa janë ende të freskëta në kujtesë. Shpejt më pas, shumë vende evropiane u “mbytën”.

Por, akademikët kanë paralajmëruar kundër shikimit të valës së fundit si një valë e tretë në të gjithë Evropën.

“Ju duhet ta merrni atë komb për komb tani për tani”, tha për Al Jazeera, Guillermo Martinez de Tejada, profesor i Mikrobiologjisë dhe Parazitologjisë në Universidad de Navarra në veri të Spanjës.

Ashtu si Italia, Spanja u godit veçanërisht nga vala e parë në vitin 2020.

“Disa vende janë qartësisht në telashe, por në të tjerët, si Portugalia dhe Spanja, shifrat nuk janë gati aq të larta”, tha Martinez de Tejada.

“Ka pasur një rritje të madhe për sa i përket testimit kudo, gjithashtu. Sa më shumë që kërkoni COVID-19, aq më shumë do të gjeni. Atëherë ekziston çështja e këtyre llojeve të reja, veçanërisht atij britanik”, thuhet se 70 për qind më infektive duke shtuar se “Kjo padyshim që ka rritur edhe rastet”.

Martinez de Tejada është po aq i bindur se nivelet e ngadalta të vaksinimit të Evropës janë gjithashtu pas rritjes.

Që nga java e kaluar, sipas ndjekësit të vaksinave të coronavirus të Bloomberg, BE kishte administruar tetë doza të para për 100 njerëz, krahasuar me 33 në Mbretërinë e Bashkuar dhe 25 për Shtetet e Bashkuara.

Përhapja e ngadaltë i është atribuuar vonesave në dukje kronike të furnizimeve që datojnë që nga janari, kur dërgesat e reduktuara të vaksinës Pfizer ndezën radhë me Italinë.

Që nga ajo kohë, ka pasur çështje në Francë dhe Itali me vaksinën Moderna, një ulje me dy të tretat e AstraZeneca të premtuar gjithsej prej 90 milionë dozash deri në fund të muajit mars, dhe javën e kaluar, kishte raporte që furnizimet e një shkrepjeje Johnson & Johnson, e miratuar së fundmi nga Agjencia Evropiane e Barnave, gjithashtu mund të vonohet.

Faktori në raundin e fundit të pezullimeve të vaksinës AstraZeneca në shumë vende në vazhdën e raporteve që një numër i vogël i njerëzve zhvilluan mpiksjen e gjakut pasi morën goditjen dhe është e lehtë të kuptohet pse vaksinimi i Evropës ka qenë kaq i dëmtuar dhe si që mund të ndikojë në rritjen e rasteve.

“Nëse do të kishim vaksinuar më ambicioz, më shpejt, mendoj se do të ishim në gjendje t’i jepnim një frenë këtyre situatave”, tha Martinez de Tejada.

“Qipro ka nivelin më të lartë të njerëzve të vaksinuar në Evropë tani, dhe madje as atje nuk është askund afër për të krijuar imunitet të tufës, e cila është 60 për qind e njerëzve në minimumin më të ulët.

“Megjithëse secili vend do të përparojë ndryshe nuk mendoj se do të arrijmë në atë pikë para fundit të verës. Sigurisht që jo në Spanjë”, tha ai.

Konflikti midis shqetësimeve ekonomike, masat e bllokimit

Përtej faktorëve afatshkurtër, akademikë të tjerë pretendojnë se mënyra se si disa qeveri evropiane janë marrë me krizën shëndetësore do të thoshte se rastet do të ngriheshin përsëri.

“Duke folur gjerësisht, në të gjithë botën ka pasur tre mënyra të ndryshme të reagimit ndaj virusit”, tha Joan Benach, profesor i Shëndetit Publik dhe të Punës në Universitetin Pompeu Fabra në Barcelonë.

Ai tha se në njërin skaj të spektrit, ekzistonte një strategji “laissez-faire” si në SHBA dhe Brazil. Nga ana tjetër, në disa kombe të Azisë Lindore, një politikë e rreptë “COVID-zero” “që u përpoq ta shuante atë së bashku me masa të rrepta kolektive”.

Rruga e tretë, sipas Benach, dominon në Evropë – “shumë më reaktive sesa proaktive dhe e ndikuar shumë nga kërkesat e sektorit të biznesit”, transmeton Telegrafi.

“Në vend që të përpiqemi të zhdukim virusin krejtësisht, këtu ka qenë më shumë për të mësuar me të – ashpërsimi i kufizimeve kur numrat e ngjitjes ishin të larta, duke i ulur ato përsëri sa më mirë. Është një lojë e përhershme që nuk do të mbarojë derisa të ketë vaksinim masiv dhe që do të duhen muaj, ndoshta gjatë gjithë vitit, për të ndodhur”, tha ai.

Konflikti themelor midis interesit ekonomik dhe kufizimeve shoqërore u shfaq përsëri kohët e fundit kur kompania gjermane Eurowings njoftoi një shtesë prej 300 fluturimesh në Mallorca gjatë Pashkëve pasi Gjermania lehtësoi paralajmërimet e udhëtimit për disa pjesë të Spanjës.

Hotelet në Gjermani aktualisht janë të mbyllura, Zyra e Jashtme Gjermane këshillon kundër udhëtimeve jo-thelbësore turistike, dhe spanjollëve u ndalohet të gjitha udhëtimet jo-thelbësore jashtë rajonit të tyre.

Por turistëve nga Gjermania në Mallorca do t’u duhet vetëm një test negativ PCR për të hyrë në vend dhe nuk do të kërkohet asnjë karantinë gjatë kthimit të tyre.

Në të njëjtën kohë, në Gjermani më 14 mars, mesatarja 14-ditore e numrave të rasteve pozitive COVID-19 u rrit 26 për qind, në më shumë se 17 mijë.

Javën e kaluar, Lothar Wieler, presidenti i Institutit Robert Koch që merret me të dhëna pandemike në vend, paralajmëroi për “fillimin e një vale të tretë”.

Duke pasur parasysh vonesat e vaksinës, tensioni midis nevojave të biznesit dhe masave të bllokimit, dhe llojeve më të reja, më infektues të virusit COVID-19, që duket si një luftë e përpjetë.

Kthimi në Itali, mjeku anonim i spitalit argumentoi se mungesa e respektit për masat e distancës fizike mund të ndryshonte çdo hap pozitiv të bërë ndërsa vaksinat mbështillen. /Telegrafi/