Rrahmani dhe Veseli protagonistë! Fluturon Spezia, Raspadori shtang Torinon

Napoli ka fituar derbin kampan përballë Salernitanës dhe falë këtij suksesi është ngjitur përkohësisht në vendin e dytë në renditjen e Serie A. Napolitanët dominojnë totalisht sfidën, por pjesa e parë mbyllet në barazim 1-1.

Djemtë e Spallettit vulosin fitoren me fillimin e pjesës së dytë, ku brenda 8 minutave shënojnë 3 gola (2 me penallti). Edhe Amir Rrahmani ka lenë shenjën e tij në këtë sfidë, pasi ka shënuar golin që kaloi në avantazh skuadrën e Napolit, sapo filloi pjesa e dytë.

Frederic Veseli ka qenë gjithashtu protagonist për skuadrën e tij, por në aspektin negativ, pasi shkaktoi penalltinë, që u kthye në gol nga Mertens dhe u largua nga fusha me karton të kuq. Napoli vazhdon të besojë tek titulli kampion, ndërsa për Salernitanën mbijetesa bëhet gjithmonë e më e vështirë.

Një gol i Raspadorit në minutat e fundit të takimit, i ka mohuar Torinos fitoren e tretë radhazi në Serie A. Skuadra e Juric mbyll pjesën e parë në avantazh, falë një goli të shënuar nga Sanabria, por Sassuolo nuk i lë vendasit të festojnë, pasi barazon gjithçka në fund të takimit me Raspadorin.

Spezia vazhdon të fluturojë. Skuadra e Manajt ka marrë fitoren e tretë radhazi në Serie A, pasi ka mposhtur minimalisht 1-0 Sampdorian në një sfidë të luftuar.

Kanë munguar rastet në portat respektive në pjesën e parë, por mendon Verde që të zhbllokojë sfidën dhe ti japë Spezias tre pikë të çmuara. Sampdoria pëson humbjen e katërt radhazi në kampionat.

Itali – Serie A / Java e 23-të

Torino-Sassuolo 1-1

Sanabria 17’ / Raspadori 88’

Spezia-Sampdoria 1-0

Verde 69’

Napoli-Salernitana 4-1

Juan Jesus 17’, Rrahmani 47’, Mertens 49’ (pen), Insigne 53’ (pen) / Bonazzoli 33’