Sot fillon Forumi i Paqes në Paris: A do të takohen Kurti dhe Vuçiqi?

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq, dhe po qëndrojnë në Paris, ku sot po fillon Forumi i Paqes në Paris me rastin e Ditës së Armëpushimit të Luftës së Parë Botërore.

Këtë vit, edicioni i gjashtë dyditor i Forumit të Paqes në Paris, me emrin “Kërkimi i bazës së përbashkët në një botë rivaliteti”, i kushtohet sfidave të sotme dhe kërkimit të përgjigjeve efektive.

Si Vuçiq ashtu edhe Kurti do të kenë takime të rëndësishme me përfaqësues të vendeve evropiane në margjinat e takimit, të cilat do të jenë sërish një mundësi për t’u thënë atyre se duhet të ndërmarrin hapa drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe përmbushjes së detyrimeve nga marrëveshjet e arritura në shkurt dhe mars. Brukseli dhe Ohri. Sot pritet një takim me presidentin francez Emmanuel Macron dhe Vuçiq.

Nuk dihet ende nëse Vuçiq dhe Kurti do të bisedojnë drejtpërdrejt apo nëse do të takohen individualisht me përfaqësues të vendeve të BE-së.

Që nga fundi i tetorit dihet se BE-ja dhe SHBA-të kërkojnë që Serbia ta njohë de fakto Kosovën, kurse nga Kosova të krijojë një JSO. Edhe Vuçiq edhe Kurti janë të informuar se si Brukseli dhe Uashingtoni e shohin pamjen e Komunitetit. Dhe ata thanë se propozimi nga BE-ja ishte i balancuar.

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, tha të enjten se bashkësia ndërkombëtare insiston në formimin urgjent të Komunitetit të Komunave me shumicë serbe, në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, në mënyrë që të mos jetë një shtresë e re e qeverisjes. a ka pushtet ekzekutiv.

Për këtë ka reaguar menjëherë i ashtuquajturi drejtori i Zyrës për Kosovë Petar Petkoviq, i cili tha se ZSO “nuk do të jetë kurrë një organizatë joqeveritare në kuadër të së cilës përfaqësuesit e disa përfaqësive perëndimore në Prishtinë do të donin ta vendosin atë”.

Ndërsa Vuçiq tashmë ka thënë se nuk do ta nënshkruajë kurrë pavarësinë e Kosovës.

Nëse Beogradi dhe Prishtina nuk bien dakord për detyrimet, mund të ndodhë dënimi. Deri më tani po përmenden ato financiare, por në BE ka zëra që kërkojnë vendosjen e sanksioneve apo masave më serioze ndaj Serbisë.

Nikola Luniq, drejtor ekzekutiv i Këshillit për Politika Strategjike, thotë për Danas se mund të pritet një takim mes Vuçiqit dhe Kurtit dhe shpjegon pse.

“Edhe pse takimi mes Aleksandër Vuçiqit dhe Albin Kurtit në margjinat e Konferencës së Paqes në Paris ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, realisht mund të pritet sepse janë pjekur kushtet për përparim në negociatat për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. – pohon ai.

Siç thotë ai, pala shqiptare është qartësisht e gatshme të pranojë draftin e statutit të Asociacionit, i cili u mbështet nga të gjithë ndërmjetësit në negociata, i cili mund të përfaqësojë një kornizë për një takim dhe marrëveshje përfundimtare përpara zbatimit aktual.

“Në takimin në Paris nga Beogradi mund të pritej vetëm pragmatizëm sa i përket kthimit të serbëve të Kosovës në institucionet e Prishtinës. Për Aleksandar Vuçiqin, një takim i mundshëm me Kurtin në Paris do të ishte “pa dhimbje” në kontekstin politik, madje ai mund të kapitalizojë edhe formimin e ZSO-së në fushatën zgjedhore”- beson Luniq.

Sipas tij, në aspektin operacional, një takim shumë më i rëndësishëm do të mbahet më 16 nëntor në Bruksel, ku negociatorët kryesorë të Beogradit dhe Prishtinës, Petar Petkoviq dhe Besnik Bislimi, me ndërmjetësimin e BE-së, duhet të merren vesh për detajet teknike. shpalljen e zgjedhjeve, dhe pas kësaj shpalli heqjen e sanksioneve ndaj Kosovës.

“Duhet theksuar se nuk do të ketë korrektësi politike dhe tolerancë ndaj Beogradit pas zgjedhjeve parlamentare dhe mund të presim presion për njohjen e pasaportave dhe targave të Kosovës. Të gjithë zyrtarët serbë janë konsistent në qëndrimin e tyre se të gjitha marrëveshjet e nënshkruara do të zbatohen – nga Marrëveshja Themelore e vitit 2013 deri te marrëveshjet e arritura në Bruksel dhe Ohër. Prandaj, askush nuk do t’i kërkojë Qeverisë së Serbisë njohjen de jure të Kosovës, por gjithçka që është dakorduar do të duhet të “dorëzohet” – përfundon Luniq.

Kujtojmë se Vuçiq ka bërë të ditur se në Paris përveç Macron do të takohet edhe me kryeministrin belg Alexander de Croix. Vuçiq tha gjithashtu se do të ketë takime më të rëndësishme, si dhe se ka pasur ide për takim me Kurtin, por ende nuk ka konfirmim.