Kosovarët kanë hapur dyert për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri.Aktualisht sipas asaj që kanë treguar vullnetarët kosovarë të cilët ndodhen në zonat e rrezikut në Durrës, mbi 500 shqiptarë kanë ardhur në Kosovë për të gjetur strehim, shkruan lajmi.net.

Grupi i parë i personave ka arritur sot në mëngjes në qytetin e Pejës.

Ndërkaq, në rrjete sociale, media e shumë vende është vërejtur mobilizim i jashtëzakonshëm i shtetasve kosovarë për t’i dalë në ndihmë shqiptarëve.

Të strehuarit në tenda në Thumanë e Durrës thonë se arsyeja më e madhe që ata po kërkojnë strehë në Kosovë, është frika nga goditjet e rradhës së tërmeteve, percjell Spektri.

Për nder të shënimit të 30-vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës, Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë – KOMF mbajti konferencë për medie, ku u prezantua hulumtimi mbi pasojat e ndotjes së ajrit te fëmijët.

Sipas këtij hulumtimi të bërë nga AMC-ja thuhet se në Kosovë çdo vit si pasojë e ajrit të ndotur në Kosovë çdo vit ndodhin nga 852 vdekje të parakohshme. Ndërsa  më të atakuarit mbesin fëmijët, sidomos ata që jetojnë në zona urbane.

U kërkua që të merren masa të menjëhershme dhe veprim për të filluar me hapa konkret për adresimin e kësaj problematike

Donjeta Kelmendi, drejtoreshe e KOMF-it, tha se qytetarët në zona urbane përballen me ndotje të ajrit ku më të prekurit janë fëmijët

“Është iniciuar me qëllim të thirrjes për veprim për mbrojtën e fëmijëve nga ajri i ndotur. Qytetarët po përballen me ndotje të ajrit në zonat urbane ku fëmijët janë më të atakuarit“, tha Kelmendi.

Vlorian Molliqaj, Drejtor Ekzekutiv – Action for Mothers and Children (AMC), tha se ndotja e ajrit në Kosovë shkakton 852 vdekje të parakohshme.

“Sipas matjes që ka bërë ambasada e  ShBA-së në vitin 2017 gjendja alarmante vlerë e papranueshme nga OBSh-ja. Sipas të dhënave të bankës botërore është vlerësuar që ndotja e ajrit në Kosovë shkakton 852 vdekje të parakohshme, 318 raste të reja të bronkitit kronik , 605 raste të pranuara në spital dhe 11.900 vizita emergjente në çdo vit”, tha ai.

Më tej ai tregoi qe personat e ekspozuar gjatë fëmijërisë së tyre në ajër te ndotur kanë pritje për të pasur ngecje në zhvillim fizik dhe psikologjik gjatë jetës se tyre.

“Studimet tregojnë që personat e ekspozuar gjatë, sidomos fëmijët në ajër të ndotur kanë  ngecje ne zhvillim psikologjik dhe fizik. Ekspozimi në ajër të ndotur ndikon në mënyrë negative në zhvillimin e trurit të fëmijës, kujtesën bashkë veprimet sociale dhe përvetësimin e shkathtësive ne përgjithësi. Kjo i vë fëmijët në disavantazh që rriten në mjedise te tilla. Përveç fëmijëve ndotja e ajrit ndikon edhe te gratë shtatzëna shkakton abort lindje të parakohshme, peshë te ulet të fëmijës së sapolindur”, tha ai duke shtuar që ekspozimi afatgjatë ndaj ndotjes së ajrit është faktor rreziku për paraqitjen e sëmundjeve kardiovaskulare”, tha ai, raporton EO.

Specialistja për monitorim Bukureza Surdulli dha rekomandimet sa i përket ndotjes.

“KOMF-ja u rekomandon institucioneve të të zhvillohen politika qe adresojnë ndotjen. e ajrit të zhvillohen hulumtime për ndikimin e ajrit ne shëndet hulumtime të vendeve me problematike të njëjtë të ndahet buxhet i mjaftueshëm të sigurohem të dhëna të sakta për ndotësit e ajrit, të sigurohen mënyra alternativa të ngrohjes të zhvillohej fushata vetëdijesimi për ndalimin e thëngjillit dhe fushata në shkolla”, tha ai. /Lajmi.net

Financimi dhe angazhimi i Serbisë për strukturat paralele në Kosovë po vazhdon akoma pas më shumë se 19 vjet, struktura këto që shërbejnë për destabilizimin e situatës në Kosovë.

Strukturat paralele po vazhdojnë të jenë aktiv në Kosovë, të cilat përkujdesen për destabilizimin e situatës, presionin tek serbët e Kosovës për të mos respektuar institucionet e Kosovës dhe shumë gjëra të tjera.

Këto struktura janë shtrirë qysh një kohë të gjatë në tërë Kosovën, sidomos në 10 komunat ku shumica e popullatës janë të komunitetit serbë, shkruan Gazeta Metro.

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simic ka pranuar se Serbia vazhdon të financojë strukturat paralele, duke thënë se shteti serb jep rroga për qytetarët serbë në Kosovë.

“Mbi 40 mijë qytetarë në Kosovë marrin rroga nga Serbia. Kjo është fakt”, tha Simic në RTV Dukagjini.

Kurse për vitin 2020, Serbia planifikon të dërgojë në Kosovë rreth 89 milionë euro për këto struktura në Kosovë, që i shërbejnë Qeverisë serbe dhe tanimë presidentit të saj, Aleksandar Vucic.

Krejt kjo udhëhiqet nga i arrestuar dhe i dëbuari nga Kosova, Marko Djuric, person ky i cili njihet për retorikën e tij kundër pavarësisë së Kosovës dhe deklaratat e tij nxitëse në drejtim të Kosovës, shpeshherë ai bën thirrje për luftë dhe kryengritje të serbëve në Kosovë. /Ballkani

Prokuroria e shtetit ka njoftuar se ka arritur në Kosovë ekspertiza nga Zvicra për rastin e vdekjes së Astrit Deharit.

Përmes një konference për media, Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prizren, Admir Shala ka thënë se sot e kanë papranuar raportin nga Ambasada e Zvicrës dhe së do t’ia dërgojnë Prokurorit të rastit dhe më pas do të bëhet publike.

“Prokuroria e Shtetit njofton se sot kemi pranuar raportin përfundimtarë për ekspertizës për rastin e Astrit Dehari. Ju njoftojmë se ky raport është i mbyllur Akoma nuk e dim se çfarë ka brenda. Ambasada e Zvicrës e ka pranuar dje zarfin dhe sot ka ardhur në Prokurori. Ne do ja dërgojmë raportin prokurorit të rastit dhe pastaj do ta njoftojmë opinionin se çfarë përmban ky raport, ju lutem edhe mdiat edhe opinion që të përmbahen deri në njoftimin nga ne”, ka thënë Shala. /Lajmi.net/

Menaxheri i shumë ndërmarrjeve të njohura i cili ndër të tjera ka punuar edhe në Bloomberg e NYFIX, para zgjedhjeve kishte dalur në mbështetje të hapur ndaj Albin Kuriti, ku edhe kishte deklaruar se nëse Vetëvendosja e Kurtit i fiton zgjedhjet, do të kthehet të investojë në ekonominë e vendit me 50 milionë euro.

E tash që Vetëvendosja i fitoi zgjedhjet, mbetët të shihen nëse biznesmeni nga SHBA’ja do t’i ndihmojë Kosovës me 50 milionë euro investim.

Ai kishte deklaruar se nuk është profesionisti i vetëm që mund ta bëjë një gjë të tillë, sepse sipas tij diaspora e do Kosovën.

Biznesmeni gjithashtu tha se Kurtin e ka njohur qysh nga koha e studimeve. Megjithatë deri në këto zgjedhje ai deklaroi se ka votuar pothuajse të gjitha partitë, por të gjitha e kanë zhgënjyer. /Kosova sot

Kjo është mundësia e fundit që Kosova të qeveriset pa korrupsion e shantazhe. Diaspora është e gatshme të ndihmoj zhvillimin e vendit. Voto për ardhmërinë që e donë. Me #6tetor unë do votoj për Lëvizja VETËVENDOSJE! dhe mikun tim Albin Kurti. #ErdhiDita për ndryshime!

Publicerat av Gazmend Gjonbalaj Måndag 30 september 2019

Ajo njihet nga publiku shqiptar si një këngëtare mjaft ekstravagante dhe provokuese. Enca është mjaft aktive në rrjetet sociale, sidomos kur bëhet fjalë për evente.

Mbrëmjen e djeshme, e ftuar në dasmën e vëllait të Gjikos, këngëtarja e ka shijuar shumë këtë event dhe siç duket nga postimet është kënaqur në shoqërinë edhe të emrave të tjerë të njohur të shoëbizit shqiptar.

Mesa duket meshkujt e ftuar në dasmë e kanë tërhequr aq shumë këngëtaren, aq sa po i pëlqen ideja të bëhet edhe ajo nuse në Kosovë. / Literal media

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq ka thënë se ishte njoftuar se kush pritet t’i fitojë zgjedhjet parlamentare në Kosovë.

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq ka komentuar rezultatet e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë.

Ai ka thënë se së fundmi gjatë një bisede me të dërguarin special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin perëndimor, Matthew Palmer, i ishte thënë se Lëvizja Vetvendosje dhe Lidhja Demokratire e Kosovës do të dalin fituese në zgjedhje dhe do të krijojnë koalicion.

“Nuk është e rastësishme. Amerikanët kanë thënë se tani është çështje pak më e komplikuar sepse për herë të parë do të merren me një parti e cila është e idesë për krijimin e Shqipërisë së Madhe”, deklaroi Daçiq në hapjen e samitit të 19-të të ekonomisë në Beograd, transmeton lajmi.net.

Ai ka shtuar se duhet pritur për deklaratat e reja nga Albin Kurti e Isa Mustafa sepse “është një gjë kur dikush flet nga opozita, e diçka tjetër kur hyni në qeverisje”.

“Ne nuk mund të ndikojmë tek ata që shqiptarët e Kosovoës i zgjedhin, ne duhet të bashkëpunojmë me të gjithë pa marrë parasysh nëse dikuj i pëlqen ajo parti apo jo. Në çfarëdo rrethane, pres të vazhdohet dialogu, të heqet taksa dhe me këtë të krijohen kushtet për kërkim të një zgjidhje kompromisi”, theksoi Daçiq. /Lajmi.net/

Dialogu Kosovë-Serbi i cili është “ngrirë” që nga vendosja e taksës për produktet serbe nga ana e palës kosovare, pritet që së shpejti të marrë kahje tjetër.

Kjo pasi që presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donlad Trump, zgjodhi ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard Grenell, të dërguar të administratës së tij në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë.

Grenell, i cili do të mbetet edhe ambasador në Gjermani, do t’i udhëheqë përpjekjet e SHBA-së, për t’iu ndihmuar Kosovës dhe Serbisë në arritjen e një marrëveshjeje zyrtare të paqes, e cila do të mund të rezultojë me njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Për zgjedhjen e Grenell, ka shkruar edhe ambasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj.

Cufaj përmes një postimi në Twitter ka shkruar se është i sigurt që miku i tij do të bëjë një punë të shkëlqyeshme sa i përket dialogut.

” Urime dhe shumë fat për Richard Grenell. Jam i sigurt se Ambasadori dhe shoku im Richard Grenell do të bëjnë një punë të shkëlqyeshme. Ka ardhur koha që Serbia të njohë Kosovën dhe një marrëveshje përfundimtare midis të dy vendeve që do të sjellë paqe dhe zhvillim në Ballkan”, ka shkruar Cufaj.

Congrats and best of luck to @RichardGrenell I am sure Ambassador and my friend Richard Grenell will do a great job. Time has come for #Serbia to recognize #Kosovo and a final agreement between both countries that will bring peace and development to the Balkans. @KosovoinDe https://twitter.com/thehill/status/1179932686690983936 …

View image on Twitter

The Hill@thehillJUST IN: Trump selects US ambassador to Germany Grenell, as envoy for Serbia, Kosovo peace talks http://hill.cm/Yd0XcUV 85:59 AM – Oct 4, 2019 · Berlin, GermanyTwitter Ads info and privacySee Beqë Cufaj’s other Tweets

Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit ka ngecur qëkur Kosova iu ka vënë taksë 100% prodhimeve të importuara nga Serbia, në nëntor të vitit të kaluar.

Përkundër thirrjeve të SHBA-së dhe të Bashkimit Evropian për heqjen e kësaj mase, Qeveria e Kosovës nuk ka ndryshuar qëndrim, duke thënë se Serbia fillimisht duhet ta njohë Kosovën.

Autoritetet në Serbi, në anën tjetër, janë pozicionuar për mos vazhdimin e dialogut derisa të hiqet taksa. /Telegrafi/

Kryetari i Partisë Popullore në Serbi, Vuk Jeremiq, vlerësoi se paraqitja e kryediplomatit serb Ivica Daçiq në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ishte indikativ dhe se ishte e rëndësishme atë që nuk e tha fare ministri.

“Ajo që nuk e tha, dhe ishte shumë e rëndësishme është se nuk tha se Serbia kurrë nuk do ta njohë Kosovën si një shtet të pavarur dhe nuk tha poashtu se çdo marrëveshje statusi duhet të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit”, tha ai, transmeton Klan Kosova.

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, po vazhdon fushatën agresive kundër Republikës së Kosovës. Së fundmi, ai shkatërroi bankënotën 100 dollarëshe në të cilën shkroi “Kosova është Serbi”, për këtë shkarravitje mori “shuplakë” nga SHBA-të. Veprimin e tij e dënon edhe Bashkimi Europian. Përfaqësues të BE-së në një bisedë për Gazetën Express e dënojnë fushatën e Daçiç.

Në rrjetet sociale serbët që mendojnë si Daçiç i janë bashkuar fushatës së nisur nga ai, ku përmes kartëmonedhave me vlera dhe valuta të ndryshme, në alfabetin cirilik po shkruajnë “Kosova është Serbi”. Fushata fyese e Ivica Daçiç u dënua nga ambasada e SHBA-së në Beograd, amerikanëve nuk u erdhi mirë që ai prishi kartëmonedhën 100 dollarëshe në të cilën është i printuar imazhi i Benjamin Franklin. Madje i thanë Daçiçit “Ji në luftë me veset tuaja, e në paqe me fqinjët”.

Gazeta Express përmes email-it ka komunikuar me Maja Kocijancic, zëdhënëse e Shefes së Diplomacisë së BE-së. E pyetur rreth qëndrimit të BE-së ndaj kësaj fushate ajo thotë se secila retorikë fyese është në kundërshtim me qasjen bashkëpunuese dhe pajtuese ndërmjet dy shteteve.

“Secila retorikë që është fyese, konfrontuese dhe përçarëse është në kundërshtim me qasjen bashkëpunuese dhe pajtuese, për të cilën rajoni ka nevojë për të ecur përpara”, thotë Maja Kocijancic për Gazetën Express.

Kocijancic thekson se dialogu Kosovë – Serbi duhet të sjellë një marrëveshje për normalizimin e raporteve mes dy shteteve.
“Siç ka theksuar Përfaqësuesja e Lartë në konferencën për gazetarë lidhur me zbatimin e pakos së zgjerimit më 29 maj, ngjarjet e ditëve të fundit tregojnë haptazi se dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës, i cili ka nisur më shumë se tetë vjet më parë, duhet të sjellë një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve, e cila gjithashtu duhet të jetë frytdhënëse, e qëndrueshme dhe afatgjate. Status-kuoja thjeshtë nuk është opsion”, thuhet në përgjigjen e Kocijancic.

Sidoqoftë, veprimi i Daçiçit erdhi pak ditë pasi kryeministrja serbe Ana Bërnabiç tha se shqiptarët janë “njërëz të malit”. Për shkak të kësaj gjuhe në MPJ-në e Kosovës thanë se këmba e Bërnabic nuk do të shkelë më kurrë në Kosovë.

Daçiq vazhdimish lobon kundër Kosovës, ai prentendon se ka rritur t’ia heq disa njohje Republikës së Kosovës. Fushatë të egër ka bërë edhe gjatë kohës kur shteti ynë kishte gjasa për t’u anëtarësuar në Interpol.