Viti I Ri ka nisur me një lëkundje të fortë sizmike në Shqipëri.

Viti i Ri ka nisur me një lëkundje të fortë sizmike kun ë bazë të të dhënëave të faqes evropiane EMSC në orët e para të mëngjesit të sotëm një tërmet me magnitudë 4.2 ballë ka lëkundur Durrësin ndërsa epiqendra ka qenë në Detin Adriatik.

Tërmeti është ndjerë në orën 03:53 të mëngjesit të sotëm, ndërsa kishte një thellësi rreth 10 km, me largësi rreth 27 km në Veri Perëndim të Durrësit. /Lajmi.net

Me kërkesë të Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë dhe me urdhër të komandantit të Forcës së Sigurisë të Kosovës, FSK-ja, sot ka nisur kontingjentin e parë, me pajisje ushtarake fushore për Shqipëri. Për shkak të katastrofës nga tërmeti në Republikën e Shqipërisë, një numër i madh i familjeve kanë mbetur pa kulm mbi kokë, dhe në bazë të vlerësimeve të para të bëra nga ekspertët, shumë shtëpi nuk janë të sigurta për banim. Kontingjenti i FSK-së, i cili do të mbërrijë gjatë ditës, përmban; tenda, shtretër fushorë, batanije dhe pajisje tjera përcjellëse, të cilat do të dorëzohen në Shtabin e Krizës në Republikën e Shqipërisë. Shqipëria në mëngjesin e 26 nëntorit u godit nga një tërmet vdekjeprurës me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter. Shifra e të vdekurve nga tërmeti i së martës në Shqipëri ka arritur në 49, ndërsa të lënduar janë qindra persona./21Media

Pas tërmetit të fuqishëm që ndodhi dje në Shqipëri, shumë familje tashmë kanë filluar të strehohen në Kosovë.

Në orët e mëngjesit të sotëm kanë arritur familjet e para nga Shqipëria në Pejë, ku qytetarë të kësaj komune tashmë kanë hapur dyert për t’i strehuar ata.

Sipas fotografive që ka siguruar Telegrafi shihen familjet e ardhura nga Shqipëria duke zbritur në stacionin e autobusëve në Pejë.

Thuhet se numri i personave që kanë ardhur është 60 dhe të gjithë janë akomoduar. /Zeri

Image

Ka dy muaj që Shqipëria kohë pas kohe po goditet nga tërmetet. I fundit ndodhi mbrëmë ku u përcoll me 17 lëkundjentë një pas njëshme magnituta e të cilit arriti 6.4 shkallë. Ishte shkatërrues duke shkaktuar të paktën 7 viktima si dhe 300 të lënduar të tjerë që po trajtohen në spitalet e Shqipërisë. Nga viktimat po dyshohet se ka edhe kosovarë. Viktima të tjera po raportohet të kenë mbetur nën gërmadha, ndërkohë kërkimet nga ana e qytetarëve, policisë e ekipeve të tjera janë ende duke vazhduar. Express ju sjellë në një tekst përbledhës për dhjetë orët e ferrit që qytetarët e Shqipërisë janë duke i kaluar nga goditjet e tërmteve.

Të paktën shtatë persona kanë humbur jetën dhe mbi 300 janë lënduar nga disa tërmete të fuqishme që kanë goditur Shqipërinë. Sipas Emergjencave Civile, një person humbi jetën pasi u hodh nga banesa nga paniku, ndërsa dy të tjerë janë nxjerrë nga rrënojat e një pallati në Thumanë. Po ashtu është nxjerrë një tjetër trup i pajetë nga rrënojat e një shtese të një pallati në Durrës.

Tërmeti i parë i fuqishëm i magnitudës 6.4 goditi Shqipërinë rreth orës 03:50 të ditës së martë dhe kishte epiqendrën në Detin Adriatik, 40 km larg kryeqytetit, Tiranës dhe 10 km në veri të Durrësit. Lëkundje të tjera më të lehta janë ndjerë pas tij. Një tjetër tërmet i fuqishëm është regjistruar në orën 7:10 me magnitudë 5.4.

Deri tani raportohet për disa pallate të shembura në qytetin e Durrësit dhe fshatin Thumanë dhe dhjetëra familje kanë mbetur nën rrënoja, ndërsa qytetarët dhe ekipet e shpëtimit po tentojnë të ndihmojnë banorët e bllokuar.

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ishte mëngjesin e sotëm në spitalin e Traumës në Tiranë, ku po marrin ndihmën me dhjetëra persona të lënduar nga tërmeti i fuqishëm.

“Ka lëndime të jashtëzakonshme. Shpresojmë të mos ketë viktima, pasi ka edhe të plagosur që janë në gjendje të rëndë. Të verifikohet nëse ka qytetarë që kërkojnë ndihmë. Dua të falënderoj personelin mjekësor këtu që është në gatishmëri të plotë. Të gjithë duhet të bëjmë detyrën, pasi Shqipëria është e tronditur shumë rëndë”, tha Meta.

Në anën tjetër, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i cili ka dalë në terren për të shkuar në Tëitter se të gjitha strukturat e shtetit janë në duke punuar intensivisht për të shpëtuar çdo jetë.

“Goditja e fuqishme e tërmetit ka krijuar pasoja të rënda dhe fatkeqësisht kemi jetë të humbura. Të gjitha strukturat e shtetit janë në këmbë qysh në momentet e para pas goditjes. Punohet intensivisht për të shpëtuar çdo jetë të mundshme në disa pika fatale në Durrës e Thumanë. Është një moment dramatik ku sidoqoftë duhet të ruajmë me çdo kusht qetësinë, të qëndrojmë pranë njëri-tjetrit e ta përballojmë këtë goditje së bashku. Ne do të bëjmë gjithçka kemi në dorë dhe me miqtë e mëdhenj në krah do ta kalojmë edhe këtë situatë”, shkruan Rama.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka biseduar me kryeministrin Edi Rama për t’i ofruar ndihmën e Kosovës, pas tërmetit që goditi Shqipërinë.

Ndërkaq, kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka biseduar me presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta dhe ka mobilizuar nga autoritetet kompetente në Kosovë të mobilizojnë njësitet emergjente.

Shqipëria edhe dy muaj më parë është goditur nga një tërmet me një magnitudë 5.8 gradë të shkallës Rihter dhe intensitet 7.5 ballë. Ai u konsiderua si më i madhi i regjistruar në 20-30 vitet e fundit.

Ai tërmet u pasua nga të paktën 350 lëkundje me një intensitet më të ulët. /Express

Genc Prelvukaj sot edhe zyrtarisht është bërë qytetar i Shqipërisë.

Në mesin e shumë kosovarëve tani edhe Genc Prelvukaj është pajisur me pasaportën e Shqipërisë dhe për këtë gjë është shumë i lumtur, shkruan lajmi.net.

Këngëtari i cili është i fejuar me Eni Koçin ka ndarë një postim në Instagram ku shprehet shumë i entuziazmuar pasi ktheu pasaportën e Shqipërisë në shtëpinë ku kishte munguar për shumë vite.

“Ne shtepine tone ky dokument mungoi per 100 vite rresht. I fundit qe e kishte, ishte stergjyshi Mehmeti.
Per mua, ky nuk eshte vetem dokument udhetimi, eshte dicka me shume, eshte shpirterore. E kam dashur Shqiperine si femije dhe vazhdoj ta dua si i rritur. Eshte kultura e trasheguar ne shtepi me shekuj. Shume nga paraardhesit e mi kane rene ne fushebeteje per Shqiperine dhe ne jemi edukuar ne ate fryme.
Kam qene cdohere qytetar i saj, me emocion dhe zemer ndersa nga sot jam edhe me dokumentet e saj.
Sot kam marre pasaporten e Republikes se Shqiperise”. /Lajmi.net/

Në studion e emisionit Opinion, këtë të hënë është diskutuar mbi protestën e 7 të opozitës. Analistët kishin mendime të ndryshme por paralajmërimet nuk munguan, se e ardhmja mund të sjellë përplasje në vend.

Analisti Mark Marku tha se qytetarët kanë dy alternativa, o të bëhet mbret Edi Rama ose të ketë rezistencë.

Mark Marku: Më mirë një demokraci e dhunshme se sa një diktaturë në heshtje. Kemi një pushtet që ushtron dhunë në të gjitha format. Kjo në protesta është dhunë simbolike, ne shikojmë në Greqi për shembull anarkistët apo kur bëjnë partitë e djathta i bëjnë një mijë herë më të dhunshme protestat. Mua ajo që më shqetëson, nëse vazhdon në këtë heshtje… Ka dy alternativë, ose të ulin kokën dhe të themi që mbret i këtij vendi të jetë Edi Rama, o të rezistojmë. Se si do jetë rezistenca, nuk e di. Unë jam dhe për alternativë tjetër, që ta lësh t’i bëjë të gjitha. Të jap dorëheqjen dhe Meta, e t’ja lënë për dy vjet t’i vjedhë të gjitha.

Paralajmërimi më i ashpër erdhi nga gazetari Mentor Kikia, që sipas tij Shqipëria po shkon drejt zjarrit.

Mentor Kikia: Protesta e së dielës duhet parë si një formë e shkallëzuar. Krerët e opozitës që janë dhe administratorët kanë treguar qartë dhe shkoqur që protesta është e monitoruar, kur nuk lejojnë dhunë dhe kur lejojnë dhunë ata e kanë në dorë vetë. Këto janë mesazhe të qarta të opozitës për qeverinë. Duhet lexuar qartë mesazhi i Bashës në përmbyllje, u përmend të paktën 4 herë ik se në protestën tjetër fjalën do ta ketë sovrani. Unë mendoj që nuk ka leksione tani, le të mos e marrim me sportivitet. Shqipëria po shkon drejt zjarrit. Mos bëjmë sikur nuk po ndodh gjë, po ndodh më e keqja. Të dyja palët kanë vendosur të shkojnë në përballjen finale, se ca do prodhojë kjo finale nuk e di.

Në përfundim të protestës të nisur të shtunën, kreu i PD ka zhvilluar një mbledhje të jashtëzakonshme të grupit të kryesisë së Kolegjit të kryetarëve dhe aleatëve, ku është vendosur edhe zhvillimi i një tjetër protestë kombëtare ditën e hënë ora 19:00.

Gjithashtu opozita ka vendosur startimin e protestave prej së dielës, pa ndërprerje deri në lirimin e Sekretarit Organizativ të PD, Sahit Dollapi, transmeton Koha.net. 

“Nesër 11.00 protestë nga forumi më i lartë politik i PD dhe partive të tjera të opozitës tek drejtoria e Policisë. Të hënën ora 19.00 protestë kombëtare”, thuhet në vendimin e PD.

Mësohet se kreu i PD ka vlerësuar protestën dhe akuzon policinë për dhunë.

“Nuk ka pikë dyshimi që ishte protestë e jashtëzakonshme. Mllefi i njerëzve ka arritur kulmin. Kjo dhunë barbare ndaj protestuesve, arrestimi i tyre dhe veçanërisht arrestimi i Dollapit kërkon një përgjigje të fuqishme. Duhet një reagim i shpejtë. Me dy kushte Lirimi i menjëhershëm i të arrestuarve, si dhe arrestimi i menjëhershëm i autorëve të dhunës”, ka deklaruar Basha.

Kryetarja e LSI-se, Monika Kryemadhi deklaroi gjatë mbledhjes së Komitetit Drejtues Kombëtar te LSI-së, se vendi shumë shpejt do të ketë zgjedhje të parakohshme. Kryemadhi theksoi se tashmë kandidatët nuk do të përcaktohen më nga Kryetari i Partisë, por nga strukturat e LSI-së.

“Sepse mendoj që ne si LSI mbas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare, të cilat do të jenë shumë shpejt, meqenëse kishte merakun e fallit Edi Rama. Do të jenë zgjedhjet dhe ne duhet të përgatitemi të gjithë. Kandidatët për deputetë në lista do të dalin nga strukturat e LSI-së, nuk do t’i vendosë më kryetari dhe as kryetarja e KSI-së. Pra çdo strukturë partiake e të 12 qarqeve do të futen në proces 1 anëtar 1 votë për zgjedhjen e kandidatëve, jo vetëm për kandidatët për deputetë, por edhe për kandidatët për këshillat bashkiakë apo dhe për kandidatë për kryetar bashkie. Prandaj ky proces është shumë i rëndësishëm për evidentimin e strukturave të partisë dhe zgjimin e strukturave të LSI-së.

Për çdo qendër votimi organizatat tona të verifikohen edhe njëherë dhe jam e bindur që jo vetëm që janë shtuar anëtarësia por edhe ata anëtarë partie të cilët janë kërcënuar për shkak të vendit të punës do të jenë më aktiv se ç’mund të kenë qenë më para. Ndërkohë nga ana tjetër mbas zgjedhjeve parlamentare që do të jenë, ne do të shkojmë drejt zgjedhjeve të kryetarit të partisë me një anëtar një votë dhe zgjedhjeve të kryetarëve të partisë ne gjithë Shqipërinë në 61 bashki me një anëtar një votë, ku është e domosdoshme për të rikthyer dhe njëherë besimin tek anëtari i partisë, besimi tek strukturat e partisë sepse nuk ka më pushtet në dorën e deputetit, nuk ka më pushtet në dorën e kryetarit”, tha Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi.