“Zgjoi” nuk arrin të nominohet për Oscars


Filmi ‘Zgjoi’ me regji të Blerta Bashollit, ka qenë kandidat i Kosovës për ‘Oscars’ 2022, në kategorinë për çmimin e filmit më të mirë ndërkombëtar.

Por  “Zgjoi” nuk arriti dot të nominohet për Oscars, shkruan GazetaBlic.

Ky film ka fituar çmimet kryesore në “Sundance”.

Dhe bëjnë pjesë aktorët e njohur shqiptar si: Yllka Gashi, në rol kryesor, Çun Lajçi, Aurita Agushi, Kumrije Hoxha, Adriana Matoshi, Kaona Sylejmani, Ilir Prapashtica, Molikë Maxhuni, Blerta Ismaili, Xhejlane Terbunja, Shkëlqim Islami dhe Astrit Kabashi.

Kjo është lista e ngushtë e filmave që garuan për t’u nominuar për çmim në kategorinë “Filmi më i mirë në gjuhë të huaj”:/GazetaBlic/