Aktorët e “Friends” reagojnë për vdekjen e Perryt: Jemi të shkatërruar, nuk ishim vetëm shokë, por një familje

Vdekja e yllit të “Friends’, Matthew Perry ka pasuar me reagimet e ndjera të bashkëpunëtoreve të tij më të ngushtë dhe nga bota e artit.

Në një deklaratë të përbashkët dhënë për CNN, Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudroë, David Schëimmer dhe Matt LeBlanc shkruan u shprehën: “Ne jemi të gjithë shumë të shkatërruar nga humbja e Matthew. Ne ishim më shumë sesa thjesht shokë. Ne jemi nje familje. Ka kaq shumë për të thënë, por tani jemi të shkatërruar nga kjo humbje. Tani për tani, mendimet dhe dashuria jonë janë me familjen e Matty, miqtë e tij dhe të gjithë ata që e donin atë në mbarë botën”.

Perry vdiq të shtunën në shtëpinë e tij në zonën e Los Anxhelosit, në moshën 54-vjeçare.

Perry, luajti në serialin NBC “Friends” nga viti 1994 deri në 2004 si Chandler Bing . Shfaqja ishte një nga më të njohurat e epokës së saj.

Në rolin e tij, Perry u nominua për një Emmy në 2002 për aktorin kryesor të shquar në një serial komedi, dhe ai u nominua gjithashtu në vitin 2021 për producent ekzekutiv të specialit “Friends: The Reunion” në atë që atëherë njihej si HBO Max.

Morgan Fairchild, e cila luante rolin e nënës së Perry-t në ekran tha “jam zemërthyer për vdekjen e parakohshme të ‘djalit’ tim, Mattheë Perry”.

LACFD tha se rrethanat e vdekjes së aktorit po hetohen nga Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit dhe Ekzaminuesi Mjekësor i Qarkut të Los Anxhelosit./abcnews.al