Dalin arsyet se përse lojtarët e Iranit nuk e kënduan himnin para ndeshjes me Anglinë

Lojtarët iranianë refuzuan të këndojnë himnin e tyre kombëtar përpara ndeshjes së tyre hapëse në Kampionatin Botëror kundër Anglisë.

Mbështetësit dhe lojtarët bënë protestën e tyre kundër qeverisë në skenën më të madhe të futbollit.

Lojtarët iranianë qëndruan të heshtur ndërsa himni i tyre luhej në stadiumin “Khalifa International”, ndërsa mbështetësit nga kombi shpërthyen me tallje duke lënë disa tifozë në lot.

Thirrjet “Thuaj emrin e saj, Mahsa Amini” u përhapën në të gjithë stadiumin, ndërsa bluzat dhe pankartat shkruanin “Gruaja, Jeta, Liria”.

Vendi i Lindjes së Mesme është tronditur nga muaj të tërë protestash mbarëkombëtare pas vdekjes së gruas 22-vjeçare Mahsa Amini, ndërsa mbahej në paraburgim nga policia.

Amini vdes tre ditë pasi dyshohet se u arrestua për shkeljen e kodit të veshjes së Republikës Islamike për gratë, i cili përfshin mbajtjen e një shamie të detyrueshme.

Lojtarët u vlerësuan përfundimisht në internet për guximin e tyre në marrjen e një qëdrimi dhe qëndrimi me demonstruesit kundër regjimit iranian.

Trajneri i Iranit, Carlos Queiroz u kërkoi tifozëve të tërhiqeshin nga ekipi, duke këmbëngulur se pavarësisht se çfarë bënin lojtarët, ata do të kryqëzoheshin.