Facebook tregon fajtorin në rënien, shfaqet edhe vetë Zuckerberg

Facebook fajësoi “një ndryshim të gabuar në konfigurim” për një bllokim gati gjashtë orësh që parandaloi tre miliardë e gjysmë përdoruesit e tyre që të hynin në mediat sociale dhe shërbimet e mesazheve si WhatsApp, Instagram dhe Messenger.

Megjithatë, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kompania nuk deklaroi në blog se kush bëri ndryshimin e konfigurimit dhe nëse ishte planifikuar.

Disa punonjës të Facebook, të cilët dëshiruan të mbeten anonimë, i thanë Reuters më herët se ata besonin se ndërprerja ishte për shkak të një gabimi të brendshëm në mënyrën e “drejtimit të trafikut të internetit”.

Mosfunksionimet e mjeteve të komunikimit në internet dhe burimet e tjera që varen nga i njëjti rrjet e kanë përkeqësuar problemin, thanë punonjësit.

Dhe ekspertët e sigurisë nuk kanë përjashtuar mundësinë e një gabimi të paqëllimshëm, as të sabotimit.

Ndërkohë edhe vetë Mark Zuckerberg u shfaq në Facebook, përcjell Telegrafi.

“Facebook, Instagram, WhatsApp dhe Messenger po kthehen në internet. Na falni për shqetësimin – e di se sa mbështeteni në shërbimet tona për të qëndruar të lidhur me njerëzit për të cilët kujdeseni”, tha Zuckerberg.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fzuck%2Fposts%2F10113957526871061&show_text=true&width=500

Një goditje tjetër në Facebook brenda pak ditësh

Largimi i Facebook-ut nga rrjeti global ishte goditja e dytë për atë gjigant të mediave sociale në disa ditë pasi një sinjalizues të dielën akuzoi kompaninë se shpesh favorizonte fitimet në vend që të shtypte gjuhën e urrejtjes dhe dezinformatat.

Aksionet e Facebook humbën vlerën edhe pas raportit të sinjalizuesit, dhe më pas vazhduan të binin.

Ndërsa bota u mbush me aplikacione konkurruese si Twitter dhe TikTok, aksionet e Facebook ranë 4.9 për qind, rënia e tyre më e madhe ditore që nga nëntori i vitit të kaluar, raporton Reuters, përcjell Telegrafi.

“Më vjen keq për çdo kompani të vogël dhe të madhe, familje dhe individ që varet nga ne”, shkroi Mike Schroepfer, shefi i teknologjisë, në Facebook, duke shtuar se “mund të duhet pak kohë që ata të arrijnë në 100 për qind”.

Njerëzit “nxituan” në Twitter

Twitter raportoi përdorim më të lartë se zakonisht të hënën, duke çuar në disa probleme në qasjen në postime dhe mesazhe të menjëhershme.

Facebook, i cili është shitësi më i madh i reklamave online në botë pas Google, humbi rreth 545,000 dollarë në të ardhurat nga reklamat në SHBA në orë, sipas vlerësimeve të Indeksit Standard të Mediave.

Pak para mesnatës, ata filluan të lidheshin me internetin, pothuajse gjashtë orë pas rënies globale.

Menjëherë pasi u “përjashtua” nga rrjeti, Facebook pranoi se përdoruesit kishin probleme me qasjen në aplikacionet e tij, por nuk dha ndonjë detaj në lidhje me natyrën e problemit dhe as nuk tha se sa përdorues ishin prekur. /Telegrafi/