Nëse vuani nga tensioni i lartë, këto janë erëzat që ju ndihmojnë

Presioni i lartë i gjakut mund të nënkuptojë që ju duhet të bëni disa rregullime në stilin e jetës që t’i kushtoni më shumë vëmendje asaj që vendosni në trupin tuaj

Megjithatë, ka ende shumë mënyra për të shijuar shije të shkëlqyera ndërsa përpiqeni të kontrolloni nivelet e presionit të gjakut – pa hequr dorë nga erëza.
Për të menaxhuar presionin e lartë të gjakut duke marrë parasysh dietën tuaj, zgjedhja e ushqimeve si salmoni, avokado dhe zarzavate me gjethe të errëta mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të presionit të gjakut, shkruan Eat This.

Historikisht, kërkimet shkencore kanë treguar gjithashtu një lidhje direkte midis niveleve të presionit të gjakut dhe marrjes së natriumit. Shmangia e ushqimeve të pasura me natrium është një mënyrë tjetër për të mbajtur presionin e gjakut në një interval të shëndetshëm.

Algat Dulse
“Dulse alga është një lloj alge e detit ngjashëm me kripën. Ofron shije të kripur, pa natrium. Ajo gjithashtu siguron lëndë ushqyese të rëndësishme si jod dhe kalcium”, shpjegon Greene.
Studimet kanë lidhur gjithashtu konsumin e lëndëve ushqyese nga leshterik dhe ekstraktet e tij me përmirësimin e shëndetit kardiovaskular. Meqenëse presioni i lartë i gjakut është një nga faktorët më kritikë të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare, ulja e presionit të gjakut nënkupton gjithashtu uljen e rrezikut të zhvillimit të komplikimeve të tjera kardiovaskulare.

Edhe pse leshterikët e lashtë përgjithësisht kanë pak natrium, disa marka erëzash mund të përfshijnë më shumë nga ky mineral në produktet e tyre sesa të tjerat. Pra, kur kërkoni për leshterik të grimcuar, kontrolloni gjithmonë me kujdes faktet ushqyese përpara se të blini.

Shafrani i Indisë
“Shafrani i Indisë është një erëz tepër aromatike që është e njohur për efektet e saj antiinflamatore”, thotë Greene.
Kjo erëz është gjithashtu e njohur për aftësinë e saj për të rritur potencialisht lëndët ushqyese të ushqimeve të tjera, duke e bërë atë një shtesë të shkëlqyeshme për ushqimet e pasura me lëndë ushqyese si patatet e ëmbla, të cilat gjithashtu mund të ulin natyrshëm presionin e gjakut përmes sasive të larta të kaliumit.
Greene sugjeron gjithashtu kombinimin e shafranit të Indisë me piper të zi për të thithur dhe përdorur më mirë erëzën.

Hudhra pluhur
Megjithëse mund të mos jetë aq i fuqishëm sa kur është i freskët ose i grirë, pluhuri i hudhrës mbetet një erëz popullore që mund të përmirësojë shijen e çdo pjate dhe është gjithashtu e mrekullueshme për sistemin imunitar.
“Në doza të larta, konsumimi i hudhrës mund të ndihmojë edhe në uljen e presionit të gjakut”, thotë Greene.

Një lugë çaji pluhur hudhre përmban një sasi të vogël 1,86 miligramësh natriumi. Për ta parë këtë në perspektivë, ka 2,360 miligramë në një lugë çaji kripë.

Specat djegës të tymosur
“Speci djegës i tymosur është një shtesë e shkëlqyer për shumë pjata të shijshme dhe gjithashtu mund të japë një aromë tymi pa natrium dhe konservues të shtuar”, këshillon Greene.
Speci djegës i tymosur është zgjidhje perfekte për personat që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut.