Si të zbardhni dhëmbët në kushte shtëpie

Për njerëzit që pijnë duhan është e zakonshme që gurëzat e dhëmbëve janë të verdhë të errët për shkak të akumulimit të nikotinës në dhëmbë. E njëjta gjë vlen edhe për njerëzit që pijën kafe. Gurëzat janë fillimi i asaj që mund të jetë një problem i madh si prishja e dhëmbëve dhe rënia e dhëmbëve.

Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë një ilaç të mahnitshëm për të hequr pllakën pa pasur nevojë të shkoni tek dentisti!

Mënyra 1
Përbërësit:
1/2 litër ujë.
60 gramë miell.

Përgatitja:
Në një enë alumini, le të vlojë ujë dhe 60 gr miell, ulni temperaturën derisa të arrijë pikën e vlimit, pastaj lëre 10 minuta. Përdoreni këtë pastë për të larë dhëmbët për 5 minuta 2 herë në muaj.

Mënyra 2
Përbërësit:
2 lugë gjelle fara luledielli.
2 lugë gjelle lëng limoni.
1/2 litër ujë

Përgatitja:
Në një enë alumini, hidhni përbërësit dhe lëreni me nxehtësi të ulët për 1 orë, rezultatin e kësaj përzierje, përdoreni për të larë dhëmbët për 5 minuta 2 herë në muaj. Kjo do t’i mbajë dhëmbët pa gurëza.