Të mirat e pjeprit, ndihmon në uljen e presionit të gjakut

Pjepri e mbron trupin tuaj si nga brenda ashtu edhe jashtë, duke përfshirë shëndetin e kockave, tretjen dhe shëndetin e lëkurës.

Pjepri është i pranishëm në mbarë botën dhe mund të hahet vetë ose të përdoret në ëmbëlsira, e sallata.

Këtu janë 10 përfitimet befasuese të pjeprit:

1. I pasur me lëndë ushqyese
Profili i larmishëm i lëndëve ushqyese të pjeprit është padyshim pasuria e tij më e vlefshme.
Në fakt, lëndët ushqyese dhe komponimet e ndryshme bimore mund të jenë përgjegjëse për përfitimet e shumta të mundshme shëndetësore.
Pjepri përmban fibra, kalori, karbohidrate, proteina, Vitamin C, Vitamub B6 e magnezium.

2. Mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut
Në përgjithësi, një dietë e pasur me fruta dhe perime redukton rrezikun e shtypjes së lartë të gjakut dhe sëmundjeve të zemrës
Më konkretisht, është vërtetuar mirë se një dietë me pak natrium dhe përdorim adekuat të kaliumit mund të ndikojnë pozitivisht në rregullimin e presionit të gjakut.

3. Përmban lëndë ushqyese jetike për shëndetin e kockave
Pjepri përmban disa lëndë ushqyese që janë jetike për riparimin dhe ruajtjen e kockave të forta, duke përfshirë folatin, vitaminën K dhe magnezin.
Në veçanti, pjepri është një burim i mirë i folatit.

4. Përmirëson sheqerin në gjak
Mund të përmirësojë kontrollin e sheqerit në gjak disa kërkime tregojnë se ngrënia e frutave, si, mund të rregullojë nivelin e sheqerit në gjak.
Një studim i fundit shtatë-vjeçar në gjysmë milioni njerëz zbuloi se ata që konsumonin fruta të freskëta çdo ditë kishin 12% më pak gjasa të zhvillonin diabetin, krahasuar me ata që hanin rrallë

5. I pasur me elektrolite dhe ujë
Kur mendoni për hidratimin, gjëja e parë që ndoshta ju vjen në mendje është uji. Sidoqoftë, për t’u hidratuar në mënyrë efektive dhe të duhur, trupi juaj ka nevojë për më shumë se kaq – ai gjithashtu ka nevojë për elektrolite Pjepri është rreth 90% ujë dhe përmban elektrolite, të tilla si kalium, magnez, natrium dhe kalcium

6. Mund të mbështesë lëkurën e shëndetshme
Ngrënia e pjeprit me mjaltë mund të mbështesë lëkurën e shëndetshme për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C.
Marrja e duhur e vitaminës C është e domosdoshme për prodhimin e duhur të kolagjenit, një proteinë kryesore strukturore që është jetike për riparimin dhe mirëmbajtjen e indeve të lëkurës tuaj

7. Mund të rrisë sistemin tuaj imunitar
Vitamina C është ndoshta më e njohur për rolin e saj në mbështetjen e funksionit imunitar, dhe pjepri i mjaltit është i ngarkuar me të.
Sistemi imunitar i njeriut është kompleks dhe kërkon një gamë të gjerë lëndësh ushqyese për të funksionuar siç duhet – vitamina C është një komponent kritik

8. Mund të nxisë tretjen e duhur
Pjepri përmban fibra, një lëndë ushqyese që njihet mirë për përmirësimin e shëndetit të tretjes
Marrja adekuate e fibrave dietike ngadalëson reagimin e sheqerit në gjak dhe promovon rregullsinë e zorrëve dhe rritjen e baktereve të shëndetshme të zorrëve

9. Mund të mbështesë shikimin dhe shëndetin e syve
Pjepri përmban dy antioksidantë të fuqishëm: luteinë dhe zeaksantinë.
Këto komponime karotenoide janë të njohura për mbështetjen e shëndetit të syve dhe parandalimin e zhvillimit të humbjes së shikimit të lidhur me moshën.

10. Lehtë për t’u shtuar në dietën tuaj
Shtimi i pjeprit me mjaltë në dietën tuaj nuk mund të jetë më i lehtë.
Është gjerësisht i disponueshëm dhe çmimi i tij është i krahasueshëm me atë të pjepërve të tjerë të njohur si pjepri ose shalqiri.
Për ta bërë këtë përpjekje dietike të vlejë, zgjidhni një pjepër të pjekur. Pjeprat jashtë sezonit ose të papjekura me mjaltë janë pa shije dhe lënë shumë për të dëshiruar, shkruan Healthline, transmeton Klankosova.tv.