Keni vështirësi për të fjetur? Provoni këtë ‘pluhur gjumi’ të bërë vetë

Problemet me gjumin janë një shqetësim i madh. Ekzistojnë pak gjëra të tjera më të bezdisshme sesa të zgjohesh në mes të natës dhe të mos jesh në gjendje të flesh përsëri, ose të shikosh tavanin për orë të tëra dhe të mos flesh.

Pagjumësia

Përafërsisht 42% e njerëzve përballen me pagjumësi herë pas here ose edhe rregullisht. Një nga shkaqet më të mëdha është stresi; hormonet e stresit janë një pengesë gjigante për një pushim të mirë të natës. Pagjumësia mund të ketë pasoja të rënda për trupin dhe mendjen tuaj. Shqetëson ritmin natyral të gjumit, i cili është i vështirë për t’u rikthyer. Disa njerëz e rëndojnë në mënyrë të pavetëdijshme situatën duke fjetur gjithë ditën, gjë që thjesht e përkeqëson atë. Të tjerë përpiqen të vazhdojnë të funksionojnë pavarësisht mungesës së gjumit, gjë që mund të shkaktojë probleme serioze fizike dhe mendore. Për fat të mirë, ekziston një ilaç i thjeshtë por efektiv që do t’ju ndihmojë të fitoni betejën kundër pagjumësisë.

Zgjidhja

Ky pluhur gjumi jashtëzakonisht efektiv përbëhet vetëm nga kripa dhe sheqeri, por pavarësisht përbërjes së tij të thjeshtë ka rezultate fantastike. Të dy përbërësit ndihmojnë në rregullimin e hormoneve të stresit dhe shërbejnë si karikues të qelizave. Përveç kësaj, ato ndihmojnë në rregullimin e energjisë së trupit tuaj si dhe frymëmarrjen tuaj. Sheqeri gjithashtu dërgon një sinjal në trupin tuaj për të ndaluar formimin e më shumë hormoneve të stresit, ndërsa kripa monitoron nivelet tuaja të adrenalinës. Me këta përbërës, ju mund të bëni vetë pluhurin tuaj të gjumit:

2 lugë çaji kripë deti të pastër

2 lugë çaji sheqer kafe organik

5 lugë mjaltë

Përziejini të gjithë përbërësit në një qese plastike dhe tundeni mirë për të krijuar një masë homogjene. Vendosni një lugë gjelle të përzierjes nën gjuhë para se të shkoni në shtrat ose kur zgjoheni gjatë natës. Lëreni të shkrihet dhe do të përfundojë në gjakun tuaj. Kjo eshte! Do të mahniteni nga rezultatet.