Pse disa njerëz janë pozitivë me COVID pas vaksinimit?

Vaksina antiCOVID-19 nuk siguron mbrojtje të plotë ose të menjëhershme kundër infeksionit, që do të thotë se është ende e mundur të infektoheni dhe të testoheni pozitiv për virusin.

Kjo i ndodhi deputetit demokrat Stephen Lynch nga Massachusetts. Ai doli pozitiv për COVID-19 pasi mori një dozë të dytë të vaksinës Pfizer. Trajneri i basketbollit i Hall of Fame, Rick Pitino, ishte gjithashtu pozitiv pasi mori dozën e parë. Ka disa arsye pse ata dolën pozitivë, shkruan CNN.

Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, vaksina kërkon disa ditë deri në disa javë për të funksionuar. Ju mund të jeni pozitiv për testimin para se të funksionojë vaksina.https://35e388e3ba7c8476e5b9f1ac0789300a.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

“Duhet pak kohë për të zhvilluar një përgjigje imune”, tha Robert Salata, drejtor i Qendrës së Spitaleve të Universitetit Roe Green për Mjekësinë e Udhëtimit dhe Shëndetin Global në Cleveland -SHBA.

“Pas 14 ditësh, doza e parë e vaksinës Pfizer ishte rreth 52 për qind e efektshme në parandalimin e sëmundjes”, tha Salata, i cili ishte një studiues kryesor i vaksinave Pfizer në spitalin e tij.

Ndërsa, Stephane Bancel, drejtor ekzekutiv i kompanisë Moderna, thotë se doza e parë mund të sigurojë një mbrojtje, por për momentin “nuk ka të dhëna për ta provuar atë”.

Pas vaksinimit, përsëri mund të testoheni pozitivisht sepse vaksina nuk është 100 për qind efektive. Dy vaksina të miratuara nga Shtetet e Bashkuara janë shumë efektive, por nuk sigurojnë mbrojtje të plotë.

Vaksina Pfizer ishte 95 për qind efektive në parandalimin e sëmundjes në provat klinike pasi njerëzit morën dy doza. Vaksina tjetër Moderna ishte 94 për qind efektive në parandalimin e sëmundjes te njerëzit që morën dy doza në provat klinike.

Vaksinimi parandalon sëmundjen, por nuk është ende e qartë nëse dhe në çfarë mase vaksina parandalon infeksionin.

“Të dhënat janë më pak të qarta nëse vaksinat do të parandalojnë që virusi të na infektojë dhe nëse mund të kemi raste asimptomatike. Kjo është ende duke u studiuar “, tha William Schaffner, specialist i sëmundjeve infektive dhe profesor i mjekësisë parandaluese në Departamentin e Politikave Shëndetësore në Universitetin Vanderbilt.

“Me sa kemi parë, këto vaksina parandalojnë sëmundjen, përkatësisht zhvillimin e formave të rënda të sëmundjes,” tha Namandje Bumpus, drejtor i Departamentit të Farmakologjisë dhe Shkencës Molekulare në Universitetin “Johns Hopkins”.

“Por përqendrimi tek efikasiteti nuk ofron një pasqyrë të plotë, pasi që mund të prekeni ende me COVID, por me sa duket këto raste janë ende më pak serioze sesa ato forma të sëmundjes që zhvillohen te njerëzit e pa vaksinuar, dhe kjo është vërtet e rëndësishme”, tha ai.

Prodhuesit e vaksinave ende po studiojnë nëse vaksinat vetëm parandalojnë zhvillimin e formave të rënda të sëmundjes apo i mbrojnë plotësisht ato nga infeksionet.

Nëse jeni asimptomatik, përsëri mund të jeni pozitiv për COVID-19. Do të thotë gjithashtu që edhe nëse vaksinoheni, përsëri mund ta përhapni sëmundjen, andaj, edhe njerëzit e vaksinuar ende do të duhet të mbajnë maska. Një person mund të jetë një bartës asimptomatik dhe të ketë virusin në pasazhet e hundës, kështu që kur merr frymë, flet ose teshtin, koronavirusi ende mund të transmetojë te të tjerët.

Vaksinat nuk funksionojnë në mënyrë retroaktive. Ju mund të jeni pozitiv sepse jeni infektuar para se të merrni vaksinën dhe nuk e dinit ende. Kjo u ndodhi disa punonjësve shëndetësorë në një studim të botuar nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Studimi tregoi se 22 nga 4.081 punonjës të kujdesit shëndetësor të vaksinuar rezultuan pozitivë për COVID-19 pasi morën dozën e parë.

Një nga autorët e studimit, Eyal Leshem nga Qendra Mjekësore Sheba në Izrael tha se ishte e qartë se disa nga punëtorët që rezultuan pozitivë “ishin infektuar në të vërtetë me koronavirus para se të merrnin dozën e parë”.

Ekzistojnë shqetësime se disa variante që u përhapën në SHBA mund të jenë më pak të ndjeshme ndaj mbrojtjes së siguruar nga vaksinat. Të dhënat paraprake laboratorike tregojnë se vaksinat duhet të sigurojnë mbrojtje dhe drejtuesit e shëndetit publik duan të vaksinojnë sa më shumë njerëz në mënyrë që të kufizojnë mundësitë e mutacionit të virusit.

Prodhuesit e vaksinave kundër COVID-19 thanë se po testojnë për të përcaktuar nëse vaksinat funksionojnë kundër varianteve të reja dhe gjithashtu po punojnë në përmirësues që do të siguronin mbrojtje shtesë ndaj varianteve të reja të koronavirusit.

“Është e mundur që brenda një viti të merrni vaksinën e gripit nga njëra anë dhe përforcuesin e vaksinës COVID nga ana tjetër. Ne do të duhet të përshtatemi me atë që po bën ky virus. Dhe ne kemi kapacitet për të vazhduar me virusin, madje edhe për ta parandaluar atë ”, tha William Schaffner.