Çfarë alergjie shkakton kruajtja në lëkurë?

Për të shmangur skuqjen dhe kruajtjen e lëkurës, duhet të shmangni shkaktarët që e shkaktojnë atë. Këto mund të përfshijnë ushqimin, drogën ose nxehtësinë. Përveç kësaj, ju mund të bëni banja të freskëta për të qetësuar lëkurën e irrituar. Mund të shtoni edhe sodë buke ose bollgur në banjën tuaj për të reduktuar kruajtjen. Një lagështues mund të ndihmojë në lehtësimin e lëkurës së thatë. Nëse vuani nga lëkura e thatë, duhet të përdorni edhe një hidratues.

Alergjitë ushqimore

Në shumicën e rasteve, alergjitë ushqimore shkaktojnë kruajtje të lëkurës sepse sistemi imunitar reagon gabimisht ndaj ushqimit, kimikateve ose aditivëve. Kruajtja, ënjtja dhe skuqja janë simptoma të zakonshme të alergjive ushqimore. Alergjenët e zakonshëm të ushqimit përfshijnë arrat, soja, gruri dhe produktet e qumështit. Antihistaminet shpesh përshkruhen për të trajtuar simptomat.

Alergjitë e drogës

Një reaksion serioz alergjik ndaj një ilaçi duhet të trajtohet menjëherë. Simptomat mund të variojnë nga flluska në lëkurë dhe mund të jenë kërcënuese për jetën. Anafilaksia është reagimi më i rëndë, që rezulton me urtikarie në të gjithë trupin, vështirësi në frymëmarrje dhe ënjtje në gojë dhe fyt. Simptomat zakonisht shfaqen një deri në dy orë pas marrjes së ilaçit, por ato mund të zhvillohen edhe ditë ose javë më vonë.

Skuqje nga nxehtësia

Nuk ka asgjë serioze për skuqjen e shkaktuar nga nxehtësia e tepërt, por është e pakëndshme. Nëse e keni, duhet të freskoheni dhe të shmangni ekspozimin ndaj nxehtësisë për disa ditë. Zakonisht pastrohet vetë. Sidoqoftë, duhet të konsultoheni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor, nëse nuk jeni të sigurt për shkakun e tij.

Pruritus

Nëse vuani nga kruarja e lëkurës e shkaktuar nga alergjitë, ka një sërë gjërash që mund të bëni për të lehtësuar gjendjen. Hapi i parë është të shmangni shkaktarët irritues. Këto mund të jenë sende shtëpiake ose ushqime.

Mungesa e vitaminës D

Një sërë faktorësh mund të shkaktojnë kruajtje në lëkurë, duke përfshirë një alergji ndaj vitaminës D ose sasi të pamjaftueshme të vitaminës D në dietën tuaj. Përveç kruajtjes, edhe faktorë të tjerë mund të shkaktojnë kruajtje, si një reaksion alergjik ndaj një sapuni ose detergjenti të ri, ose një reagim ndaj suplementeve të vitaminës D që përmbajnë ngjyra ose aditivë të caktuar./Klankosova.tv